JEDYNA W POLSCE PROCESJA RZECZNA - ZIELONE ŚWIĄTKI NA URZECZU

mrot-zielone-swiatki-urzeczeNa Mazowszu mamy kolejne wyjątkowe, jedyne takie w skali kraju wydarzenia. W dniu 4 czerwca br. z okazji Zielonych Świątek odbędzie się procesja rzeczna na Wiśle. Trasa spływu umajonymi łodziami wiedzie z portu w Górze Kalwarii, poprzez Nadbrzeż, Gassy, Wawer aż do Warszawy. Po drodze muzyka, msza polowa i dwa nadwiślańskie festyny.


Impreza organizowana jest już po raz 4. przez Fundację Szerokie Wody i kultywuje tradycje mazowieckiego Urzecza. Część komercyjna, dostępna dla wszystkich odbędzie się na trasie Gassy-Wawer-Warszawa. Start około godz.14. Niestety do portu przy promie w Gassach trzeba dojechać samodzielnie, ale dla chcącego nie ma nic trudnego.  Jest to możliwe nawet transportem miejskim – autobus do Wilanowa, potem podmiejski do Konstancina i spod Starej Papierni mikrobus L14 do Gassów. No i stamtąd zacznie się dopiero prawdziwa przygoda… Czyż nie piękna wycieczka na pierwszą czerwcową niedzielę? Informacji nt. rezerwacji miejsc udzielają Andrzej Stański tel. 606 777 154 lub Damian Jakubowski tel. 534 721 604.  

Dla bardziej wymagających, ale zdecydowanie zaprawionych w wyprawach wodnych, już tydzień później bo w dniach 10-11 czerwca odbędzie się Pielgrzymka rzeczna Św. Zygmunta. To niezła gratka dla koneserów turystyki. Trasa z Warszawy, poprzez Czerwińsk n/Wisłą (tutaj nocleg w klasztorze), a potem to już tylko do Płocka, gdzie odbędzie się uroczysta msza na zakończenie pielgrzymki. No i niech ktoś powie, że na Mazowszu nie może być bajkowo… Ilość miejsc ograniczona. Kontakt w sprawie udziału jw.

Ale na chwilę cofnijmy się jeszcze do Góry Kalwarii, która aktywnie wspiera ww. wydarzenia… W dniach 2-4 czerwca zapraszamy również na Zielone Świątki na Urzeczu. Na Rynku w Górze Kalwarii stanie wioska rybacka. Przez dwa dni będą trwały pokazy związane z pracą i życiem rybaków. Rybacy zaprezentują sprzęt, zajmą się reperacją zrekonstruowanego sprzętu połowowego: sieci, wierszy (koszy połowowych), motowęzów (sznurów na węgorze i ryby drapieżne). Będzie to również okazja do zapoznania się z folklorem Urzecza. Zaprezentują się zespoły ludowe z Urzecza. Na zakończenie wystąpi gość specjalny - góralski zespół Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdrój. W niedzielę podziwiać będzie można orszak umajonych łodzi zielonoświątkowych, które wypłyną z Portu w Górze Kalwarii na jedyną w Polsce rzeczną procesję zielonoświątkową.

 

mrot-zielone-swiatki-urzecze


Program:

2 czerwca 2017 r. (piątek), Rynek miejski
10.00 - 16.00 – wioska rybacka, warsztaty dla szkół

3 czerwca 2017 r. (sobota), Rynek miejski
14.00 – 18.00 – wioska rybacka na rynku, warsztaty dla mieszkańców, stoiska rękodzielnicze
18.00 – 20.00 - koncert zespołów ludowych z Urzecza. Gość specjalny - Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdrój

4 czerwca 2017 r. (niedziela), Port w Górze Kalwarii
9.00 – wypłynięcie orszaku łodzi zielonoświątkowych
10.15 – msza polowa w Nadbrzeżu
11.00 – piknik zielonoświątkowy w Nadbrzeżu
13.00 – wypłynięcie orszaku zielonoświątkowego do Gassów
13:30 – postój, krótki koncert  i poczęstunek w Gassach
14:00 – komercyjna część spływu Gassy-Wawer-Warszawa


mrot-zielone-swiatki-urzecze-plakat
Zdjęcie: J.A.Kwiatkowski/GoodPress

Źródło i grafika: MOK Góra Kalwaria i Fundacja Szerokie Wody