GDZIE WISŁA JEST NAJPIĘKNIEJSZA

mrot-plock-lunetaOraz jak najlepiej spedzić czas nad Wisłą, w jaki sposób ożywiane są nadwiślańskie tereny oraz co jeszcze oprócz turystyki można nad Wisłą - w wywiadzie z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem.


W tym roku obchodzimy Rok Rzeki Wisły. Również na Mazowszu.
Marszałek Adam Struzik: W ten sposób wpisujemy się w ogólnopolskie obchody, upamiętniające pierwszy wolny flis na Wiśle i rozkwit żeglugi wiślanej, który przyczynił się do rozwoju ówczesnej Rzeczypospolitej. Poza tym chcemy pokazać, jak ważna jest to rzeka dla Mazowsza i zwrócić uwagę mieszkańców na jej walory turystyczne, przyrodnicze, ale też ekonomiczne.

W jaki sposób najlepiej spędzać wolny czas nad Wisłą?
Adam Struzik: Możliwości mamy naprawdę wiele. Warto na przykład ruszyć szlakiem nadwiślańskich miejscowości, takich jak Czerwińsk nad Wisłą czy Wyszogród, poznać ich historię i zabytki. Idealnym pomysłem jest również spływ kajakowy. Można w ten sposób poobserwować Mazowsze z zupełnie innej perspektywy i zachwycić się malowniczymi nadwiślańskimi krajobrazami oraz niezwykłą architekturą.

Wiele mówi się ostatnio o działaniach samorządu Mazowsza zmierzających do ożywienia nadwiślańskich terenów. Jakie to są pomysły?
Adam Struzik: Jednym z nich jest przywrócenie Międzynarodowej Drogi Wodnej E40. Są też plany wybudowania Centrum Rzeki Wisły w Nowym Dworze Mazowieckim, ponadregionalnego ośrodka wiedzy i nauki. Mamy też nowe, bardzo dobre koncepcje zagospodarowania terenów między Warszawą, Nowym Dworem Mazowieckim a Płockiem. Chodzi oczywiście o projekt Parku Rzeki Wisły, który jest wynikiem współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego i Ambasady Królestwa Niderlandów w ramach programu Partners for International Business.

To dość nowatorskie podejście, bo rzeki zwykle kojarzą nam się z turystyką albo negatywnie – z powodzią.
Adam Struzik: Nie możemy ograniczać naszego myślenia o Wiśle jedynie do tych dwóch obszarów. Oczywiście, turystyka i wypoczynek nad rzeką są bardzo ważne i ten potencjał trzeba wykorzystać. Jednak całościowe podejście do tematyki, a zatem dobre zagospodarowanie Wisły, oczywiście z zachowaniem troski o środowisko naturalne, to przede wszystkim lepsza kontrola nurtu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko powodzi czy suszy.

A gdzie Wisła jest Pana zdaniem najpiękniejsza?
Adam Struzik: Tylko proszę nie mówić, że jestem nieobiektywny. Oczywiście na Mazowszu. Widok na Wisłę ze Wzgórza Tumskiego w Płocku nie ma sobie równych.


mrot-plock-bulwary
Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: Mazovia.pl