• Forum rozwoju Mazowsza

DAR MAZOWSZA JUŻ PŁYWA

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-PA207968W Porcie Czerniakowskim w Warszawie odbył się uroczysty chrzest i wodowanie szkuty - drewnianej jednostki kojarzonej z tradycyjną żeglugą wiślaną. Podczas uroczystego chrztu łódź otrzymała imię "Dar Mazowsza". Następnie jednostkę wodowano na Wiśle. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.


Dar Mazowsza będzie popularyzować największą polską rzekę - Wisłę oraz ideę żeglugi śródlądowej. Armatorem szkuty jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jednostka ma także promować muzeum, tradycyjną turystykę i zachęcać ludzi do spędzania czasu wolnego nad Wisłą.

Budowę Daru Mazowsza sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. "Matką chrzestną" jednostki została Izabela Stelmańska, Wicedyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

Budowa trwała pięć miesięcy. Drewniana, płaskodenna łódź powstała w ramach otwartych warsztatów. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości. Maszt mierzy 10 metrów i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 metrów kwadratowych. Szkuta ma też silnik o mocy 72 koni mechanicznych.

Dar Mazowsza ma być przeznaczony do rejsów po Wiśle, podczas których, na jego pokładzie będą się odbywały zajęcia edukacyjne m.in. na temat: historii sportu, igrzysk olimpijskich, turystyki i największej z polskich rzek.

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-DSC 1165

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-PA207958

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-DSC 1169

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-DSC 1204

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-DSC 1232

 

mrot-szkuta-dar-mazowsza-chrzest-wodowanie-warszawa-2017-DSC 1249

Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress