RELACJA Z PUŁTUSKIEGO HUBERTUSA POD PATRONATEM MROT

mrot-relacja-hubertus-pultuski-2017-22550459 10214168691039564 2916167821015508906 oW dniach 21 – 22 października 2017 na Podzamczu Pułtuskiego Zamku, odbyły się obchody dnia Św. Huberta. Tegoroczny Hubertus Pułtuski to już czwarta edycja wydarzenia. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie roli współczesnego leśnictwa i łowiectwa w otaczającym nas świecie, jego wpływ na środowisko oraz gospodarkę rolną.

 

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku, Nadleśnictwo Pułtusk, Polski Związek Łowiecki, Pułtuskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej oraz  Koła Łowieckie - Mewa, Ponowa, Hubert, Narew, Krzyżówka, Muflon, Nemrod , Lis, Zieleń, Czajka.

 

Tegoroczne obchody rozpoczęły się 21 października o godzinie 7.00 Mszą Św. Na Dziedzińcu Zamkowym, po której myśliwi wyruszyli na polowania w swoich okręgach łowieckich, a po południu uroczyste podsumowanie, czyli pokot na Podzamczu. Prowadzący opowiedział o tradycjach i zwyczajach łowieckich, od prowadzących polowania w poszczególnych kołach przyjął sprawozdanie a następnie przy dźwiękach rogów zagranych przez sygnalistów oddano hołd upolowanej zwierzynie. Na zakończenie uhonorowano króla polowania oraz króla pudlarzy.

 

W drugim dniu obchodów – 22 października, podczas ogólnie dostępnego widowiska edukacyjno-artystycznego, uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz ptaków drapieżnych, prezentację psów rasy myśliwskiej, skorzystać z poczęstunku,  jaki przygotowały stoiska z regionalną żywnością. Można też było obejrzeć wystawę leśną  przygotowaną przez Nadleśnictwo w Pułtusku. Rozstrzygnięto konkursy dla dzieci oraz publiczności. Główną atrakcją tego dnia był konkurs kulinarny kół myśliwskich - jury pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka przyznało główną nagrodę kołu Ponowa.

 

Na koniec zarówno pierwszego jak i drugiego dnia obchodów, dla wszystkich uczestników przygotowano degustację potraw z dziczyzny, która cieszyła się dużym powodzeniem.

 

Obchody IV Hubertusa Pułtuskiego zakończyły się uroczystą Mszą Św. w Bazylice Pułtuskiej, w intencji myśliwych i leśników. Wydarzenie uświetniły także II Bieg Św. Huberta oraz koncert Chóru Leśników Puszczy Białowiejskiej.

 

Hubertus Pułtuski to wydarzenie cykliczne, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez lokalnych,  pod Honorowym Patronatem Ministra Henryka Kowalczyka.

 

 

Źródło i zdjęcia: ZamekPultusk.pl