OBYWATELE RZEKI WISŁY

mrot-obywatele-rzeki-wisly-DSC 2066Pod takim tytułem 20 listopada odbyła się w Płocku konferencja podsumowująca działania w trakcie Roku Rzeki Wisły na Mazowszu. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób z całej Polski. Wydarzenia i działania na mazowieckim odcinku Wisły powiązane były również z innymi regionami i sięgały od gór aż po morze.


Wisła to królowa polskich rzek, nierozerwalnie związana z Mazowszem. Od wieków skupia wodniaków, rzemieślników, rybaków, żeglarzy oraz miłośników przyrody. Jej walory cenią nie tylko mieszkańcy, ale i turyści czy przedsiębiorcy.

Rok 2017 został ogłoszony przez samorząd województwa mazowieckiego „Rokiem Rzeki Wisły na Mazowszu”. W ramach jego obchodów zrealizowano szereg działań podkreślających znaczenie Wisły, a także możliwości wykorzystania jej zasobów i uwarunkowań. Tematyką udało się zainteresować środowiska wiślane, samorządy, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorców.

Wszystkie te działania miały wesprzeć gospodarkę wiślaną i stworzyć korzystne warunki do jej rozwoju na Mazowszu. Samorząd województwa mazowieckiego nie zamierza na tym poprzestawać – podjęte inicjatywy mają być jedynie początkiem nowego podejścia do Wisły i jej potencjału.

„Strategia Rozwoju Turystyki w województwie mazowieckim na lata 2014–2020” wyraźnie wskazuje, ze Wisła jest łącznikiem Mazowsza do budowania spójności regionu. Rok Rzeki Wisły potwierdził olbrzymi potencjał Królowej Polskich Rzek na Mazowszu i jest to dla nas początek działań wiślanych na kolejne lata" - powiedziała Izabela Stalmańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Robert Jankowski, prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły odebrał z rąk dyrektor Izabeli Stelmańskiej podziękowania od Marszałka Adama Struzika za olbrzymi wkład w organizację wydarzeń i sukces Roku Rzeki Wisły.

"Rok Rzeki Wisły nie jest dla nas działaniem zamkniętym tylko otwarciem nowego okresu przywracania Wisły dla świadomości Polaków. Liczne działania z nadwiślańskimi społecznościami oraz kontakt z ludźmi utwierdził nas w przekonaniu, że Wisła to nie tylko szlak wodny, nie tylko obszar o określonej strukturze ekologicznej, nie tylko teren o dużym potencjale gospodarczym i turystycznym...
Wisła tworzy skomplikowany system, który wymaga dyskusji, kompromisów, decyzji i działań, które byłyby łącznie korzystne dla Wisły i wszystkich jej użytkowników" - powiedział Robert Jankowski, Prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Organizatorami konferencji były Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Gazeta Wyborcza oddział w Płocku i Fundacja Rok Rzeki Wisły.

Więcej informacji na stronie: www.RokWisly.pl

 

mrot-obywatele-rzeki-wisly-DSC 2150

 
Tekst i zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress