PONAD 100 ZGŁOSZEŃ NA X JARMARK TUMSKI W 5 DNI

jarmark tumski 2018 mrotPonad sto zgłoszeń przyjęło Biuro Jarmarku Tumskiego podczas pierwszych sześciu dni działalności. Jubileuszowy X Jarmark Tumski odbędzie się od 1 do 3 czerwca na ulicach Starego Miasta w Płocku. Podobnie jak w ubiegłych latach jego teren zostanie podzielony na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki oraz dziecięcą.Biuro Jarmarku Tumskiego rozpoczęło pracę 1 lutego i do tego dnia jego linia telefoniczna jest zajęta niemal non stop. Zainteresowanie wystawców dziesiątą edycją imprezy jest ogromne. Do 6 lutego Biuro przyjęło ponad 100 zgłoszeń z całego kraju!

Organizatorzy informują, że karty zgłoszeniowe, które można pobrać ze strony www.jarmarktumski.plock.eu, należy przesłać do Biura Jarmarku Tumskiego do 30 kwietnia. Najkorzystniejsze ceny za stoisko obowiązują jednak tylko do końca lutego.

Poza jubileuszem, jaki w tym roku obchodzi impreza, w 2018 roku świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapowiedział szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach Jarmarku i będą bezpośrednio związane z obchodami tego historycznego wydarzenia. Zaprosił także płockie stowarzyszenia i wszelkie grupy artystyczne do współpracy przy tegorocznej edycji imprezy.

Z okazji Jarmarku po raz czwarty zostanie wybita moneta okolicznościowa. W tym roku będzie ona wzorowana na monetach wybijanych w Polsce w latach 1934-39 i znajdzie się na niej wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rewers numizmatu upamiętniającego odzyskanie niepodległości zostanie opatrzony napisem „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 1918-2018”. Moneta po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 16 maja w płockim Muzeum Mazowieckim podczas wernisażu wystawy „Świadkowie tamtych lat” autorstwa Bohdana Kowalczyka. Wystawa obejmować będzie numizmaty będące swoistymi świadkami roku 1918 i lat poprzedzających odzyskanie niepodległości.

Muzeum Mazowieckie zapowiedziało wystawę płocczanina Franciszka Olkowskiego „Muzyczne pasje-fascynacje. Kolekcja medalierska”. Na wystawie obejrzeć będzie można około 500 przeróżnych medali i medalionów. 1 czerwca odbędzie się także promocja półrocznika „Nasze Korzenie” – periodyka o charakterze popularnonaukowym, skupiającego się na przyrodzie, historii i tradycjach kulturowym północno-zachodniego Mazowsza. Tym razem „Nasze Korzenie” będą w całości poświęcone tematyce niepodległościowej. Poza tym, Muzeum zaprosi na koncert pieśni patriotycznych z udziałem zespołu Moja Rodzina, a także na wykłady poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i odzyskaniu niepodległości.

Otwarcie jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego przypada na 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Organizatorzy mają jednak świetną wiadomość dla najmłodszych uczestników imprezy – w tym roku Dzień Dziecka będzie trwał aż trzy dni. Strefa dziecięca przez cały czas trwania Jarmarku będzie prężnie działała zapewniając wszystkim dzieciom szeroki wachlarz atrakcji. Na Starówce pojawi się m.in. Zakątek Odkrywców z atrakcjami naukowymi, pokazy grupy JoArt Show, Płocka Zagroda Edukacyjna, Akademia Jedi z pokazami w tematyce Gwiezdnych Wojen, malowanie twarzy, stoisko Lego z najnowszymi zestawami czy Manufaktura Papieru Czerpanego.

To tylko część atrakcji, jakie będą czekać na uczestników X Jarmarku Tumskiego. Organizatorzy zaznaczają, że wciąż trwają intensywne prace nad budową programu. Szczegóły zostaną zaprezentowane 16 maja w Muzeum Mazowieckim podczas wernisażu wystawy „Świadkowie tamtych lat”. Pierwsze wiadomości przedstawiono podczas pierwszej konferencji prasowej Jarmarku, która odbyła się 6 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.