MAZOWSZE DLA NAJMŁODSZYCH

mrot-Marszałek Janina Ewa Orzełowska z dziećmiW związku z Dniem Dziecka redakcja naszego czasopisma "Moda na Mazowsze" zadała Pani Marszałek Janinie Ewie Orzełowskiej kilka pytań. Dzieci są bardzo wymagające i nie jest łatwym zadaniem zaciekawić je i zaangażować w poznawanie nowych miejsc. A jak to wygląda na Mazowszu...


Czym mazowieckie muzea czy teatry mogą przyciągnąć najmłodszych turystów?
Ich oferta jest bardzo bogata i różnorodna. Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wizyta w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zobaczyć można tu największy w Europie zbiór kolejek wąskotorowych czy odbyć wycieczkę zabytkowym pociągiem retro. Zabytkowa kolejka kursuje już od maja i dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. Najmłodszych na pewno ucieszy też ognisko i pieczenie kiełbasek. Z kolei starsi, którzy na wyprawę zabiorą rowery mogą wybrać się na przejażdżkę po lesie.

A jak sprawić, żeby dzieci w podróży się nie nudziły?
Dzieci kochają kolory, dźwięki, ruch. I to wszystko znajdą w naszych mazowieckich skansenach w Radomiu, Sierpcu i Kadzidle. W nich czekają na nie wiejskie zagrody i piękne otoczenie. Dodatkowo poznają region i tradycje z nim związane. Wizyta w tych niezwykłych miejscach pozwoli im zobaczyć, jak wyglądało życie na wsi wiele lat temu. Warto tu zajrzeć i pokazać pociechom codzienne zajęcia związane z domem i gospodarstwem. Najmłodsi mogą tu nauczyć się chociażby zbioru i wirowania miodu, zbierania i suszenia ziół czy wyrabiania i wypiekania chleba. Poza tym na pewno zainteresują je, jak pracują: kowal, hafciarki, wycinankarki, plecionkarze, tkaczki i rzeźbiarze. Sierpecki skansen proponuje zwiedzającym również przejażdżki konne bryczką i w siodle.

Niewątpliwie magnesem przyciągającym dziecięcą uwagę są zwierzęta.
Oczywiście. I niekoniecznie musi być to warszawskie ZOO. Rodziny, które wybiorą się na wycieczkę do Płocka powinny zajrzeć do płockiego ogrodu zoologicznego. To niewątpliwie punkt obowiązkowy w mieście. W zoo zobaczyć można ponad 300 gatunków zwierząt – lamparty perskie, tamaryny, pingwiny, lwy i wiele i wiele innych. Dzieciaki mogą nakarmić i pogłaskać zwierzątka, ale tylko te znajdujące się w Mini ZOO – owieczki, kózki, świnki, króliki i drób ozdobny. Na najmłodszych czeka także wiele dodatkowych atrakcji – place zabaw, park linowy dla dzieci czy pokazy karmienia zwierząt.

A co możemy naszym najmłodszym zaproponować na zbliżający się Dzień Dziecka?
Serdecznie zachęcam, aby uczcić ten wyjątkowy dzień w Muzeum dla Dzieci, działającym przy naszym Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Nasza instytucja przygotowała dla naszych milusińskich, ale też ich rodziców wiele nietypowych atrakcji. W programie m.in. rodzinna nauk na afrykańskim instrumencie djembe, warsztaty tworzenia koreańskich latawców czy meksykańskich kapeluszy. Do tego muzyczne opowieści z całego świata i konkursy z nagrodami.
Z kolei nasze Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – 3 czerwca zamienia się w wielki plac zabaw. Tu przygotowano dla najmłodszych szereg atrakcji oraz konkursów. Będą mogły m.in. pobawić się replikami tradycyjnych wiejskich zabawek, a w izbie szkolnej nauczą się kaligrafii. Na scenie amfiteatru wystąpią też teatrzyki kukiełkowe i dziecięcy zespół folklorystyczny.
Najlepsze w podróży po Mazowszu jest to, że region gwarantuje fantastyczną rozrywkę niezależnie od wieku. Zapraszam na Mazowsze.

mrot-wakacje z waskotorowka fot Marcin Brzomiński

mrot-Skansen w Sierpcu równiez w tym roku zapasza na Dzień Dziecka Fot. D Krześniak

mrot-Najmłodszych zachwycają ogromne wiatraki w radomskich skansenie  Foto UMWM

mrot-Marszałek Janina Ewa Orzełowska z dziećmi
Zdjęcia: UMWM
Źródło: www.ModaNaMazowsze.pl