NASZ PATRONAT - TURNIEJ SMAKÓW W WĘGROWIE

mrot-V-miedynarodowy-turniej-smakow-wegrowJubileuszowy V Międzynarodowy Turniej Smaków, odbędzie się 1 lipca 2018r. wyjątkowo w  Węgrowie. Wielki Gościniec Litewski to nie tylko historia poczty, ale też wspaniała, różnorodna kuchnia. To podróż, w poszukiwaniu smaków Rzeczpospolitej Obojga Narodów,  dawnej wielokulturowości we dworach i karczmach.


Węgrów, jedno z wielu miast leżących na Wielkim Gościńcu Litewskim – dawnym trakcie pocztowym i handlowym łączącym Warszawę i Wilno tym razem zaprosi na prawdziwą ucztę dla ducha i dla ciała.

Turniej Smaków to kulinarne święto na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. W jednym miejscu można poznać smaki Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Podczas imprezy pojawią się wystawcy z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku. Impreza jest okazją do poznania różnorodności kuchni regionów przez które przebiega szlak – Mazowsza i Podlasia oraz Wileńszczyzny.
Podczas imprezy odbędzie się konferencja naukowa, gdzie zaprezentowane zostanie najnowsze odkrycie dotyczące mazowieckich kulinariów – spis receptur mieszkanki Ziemi Liwskiej z przełomu XVIII i XIX wieku.

Turniejowym zmaganiom kulinarnym w konkursach na: najlepszą potrawę regionalną oraz na gościniec z podróży towarzyszyć będą pokazy kulinarne m.in. Pokaz kuchni staropolskiej Muzeum Króla Jana w Wilanowie, warsztaty rękodzieła, plecenia wianków, warsztaty tańców dawnych.  

Impreza jest okazją do poznania miasta Węgrowa i jego wielu jeszcze nieodkrytych tajemnic. Do zwiedzaniu udostępniona będzie Bazylika, ze słynnymi freskami Michała Anioła Palloniego oraz  lustrem Jana Twardowskiego – mistrza magii, który według legendy wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny.  Odwiedzający będą mogli również zwiedzić krypty klasztorne czy poznać historię węgrowskich Szkotów.

 

plakat turniej smakow2018 2
Zdjęcie startowe: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło i plakat: LOT WGL