FRANCUZI LUBIĄ MAZOWSZE

mrot-presstour-france-0Francuscy dziennikarze Xavier Petit i Claire Pain gościli w maju na Mazowszu realizując serię dokumentalną poświęconą podróżom i prezentacjom krajów poprzez lokalne targowiska. Na mazowieckiej trasie odwiedzili m.in. Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka i targowisko miejskie w Mińsku Mazowieckim.


Dziennikarze byli oczywiście zachwyceni. Cieszy to tym bardziej, że jak powszechnie wiadomo Francuzi mają dosyć wysublimowane podniebienie, ale w przypadku Warszawy i Mazowsza wszystko wypadło znakomicie.

Na mazowieckiej trasie study touru na wysokości zadania stanęła Restauracja Zaścianek Polski w Siedlcach, gdzie Bożena Polak-Stojanova umożliwiła im udział w lepieniu pierogów - byli tym zafascynowami, a własnoręcznie lepione pierogi smakowały w dwójnasób. Natomiast Małgorzata Borkowska gościła ich w Dworze Mościbrody, gdzie oko ich kamery z lubością rejestrowało wnętrza dworu, dworski poczęstunek i plenery – park, stawy rybne, konie i nasz mazowiecki slow life.

Goście odwiedzili targowisko miejskie w Mińsku Mazowieckim. Środek niewielkiego miasta, gdzie mamy najświeższe, prosto z pola i sadu warzywa i owoce, kwiaty, zwierzęta gospodarskie, ruch, gwar i sielskie obrazy codziennego życia. Poza tym ta bezcenna atmosfera małego miasteczka – slow food i slow life w jednym. Francuzi to lubią.

Kolejnymi przystankami na trasie były: niezwykle urokliwy Pałac Mała Wieś, znany z tradycji zapoczątkowanej w XVIII w. goszczeni ludzi sławnych począwszy od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego aż po Cyrankiewicza i Ninę Andrycz, która ponoć uwielbiała to miejsce. Dzisiaj Pałac słynie przede wszystkim z przepięknych odrestaurowanych wnętrz oraz wspaniałej kuchni.

Dziennikarze odwiedzili także Żelazową Wolę , a także mazowiecki unikat, czyli Kampinoski Park Narodowy.  

Pierwsza emisja programu z Polski pojawi się w styczniu 2019 roku. Reportaż będzie emitowany 16 razy, po cztery razy dziennie (o godz.: 7.50, 14.50, 16.50, 19.20 ) i powtarzany przez 3 lata na TV5 Monde replay. Ponadto będzie się pojawiał przez 6 lat na France 2 przed porannym programem Télématin. Program będzie formą prezentacji destynacji Polska, Warszawa, Mazowsze, poprzez pokazanie targów i okolic w jakich się odbywają, pokazanie ludności, pejzaży i kuchni specyficznej dla regionu.

Mazowiecki press tour odbył się dzięki współpracy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu.


mrot-presstour-france-1

mrot-prsstour-france-3

mrot-presstour-france-2

mrot-presstour-france-0


Zdjęcia: Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szklachecka