ZAPROSZENIE - AIR SHOW RADOM

mrot-airshow-radom-2018Ostatni weekend sierpnia to idealna okazja, żeby przyjechać do Radomia - na wyjątkową imprezę oraz aby zwiedzić ciekawe okolice miasta. W dniach 25 i 26 sierpnia, Radom stanie się stolicą lotniczych akrobacji. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show na radomskim lotnisku odbywają się od 2000 roku, ale tegoroczna edycja ma być wyjątkowa i pełna niespodzianek. Warto poznać to wydarzenie, które jest jedną z imprezowych wizytówek Mazowsza w skali Polski i Europy.


Wyjątkowy i dłuższy Air Show

Air Show 2018 w Radomiu jest organizowane nie tylko w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim w setną rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego. I to jest okazja, żeby tysiące widzów obejrzały podniebne show, jakiego jeszcze nie tylko w Radomiu, ale i w Polsce nie było.

Pierwszy powód, dla którego Air Show w tym roku zapowiada się wyjątkowo, to niezwykle bogaty program. Udział w pokazach zapowiedzieli piloci z 22 krajów świata, a pod niebo wzbije się aż jedenaście zespołów akrobacyjnych.

Program będzie na tyle bogaty, że zapadła decyzja o wydłużeniu tegorocznych pokazów w stosunku do lat ubiegłych. Air Show zakończy się o godz. 20.00, a nie – jak zwykle – o godz. 18.00. Wstęp, tradycyjnie, od godz. 9.00.

Goście z zagranicy i polskie zespoły

Najmocniejszym punktem programu będzie zapewne pokaz włoskiej grupy Frecce Tricolori. To ulubieńcy publiczności, z każdego występu robią niezwykłe show. Grupa prezentuje się w składzie dziewięciu samolotów Aermacchi MB-339. Rozety, beczki i korkociągi wykonywane na niebie przez Włochów zapierają dech w piersiach, a uroku dodają wypuszczane widowiskowo dymy, czasem już na pasie startowym. Występ Frecce Tricolori trwa zwykle około kwadransa, ale w Radomiu będzie znacznie dłuższy. – Zespół zaprezentuje program specjalnie przygotowany na pokazy lotnicze Air Show w Radomiu. Będzie to program 40-minutowy. To będzie nie lada gratka dla miłośników lotnictwa – zapowiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

W powietrzu obejrzymy też m.in. fiński zespół akrobacyjny Midnight Hawks, będzie Patrulla Águila, zespół Hiszpańskich Sił Powietrznych czy szwajcarski Patrouille Suisse. Entuzjazm widzów wzbudzają zawsze stali goście Air Show, czyli Baltic Bees z Łotwy. W tym roku obejrzymy lotnicze pokazy w wykonaniu ekip z całego świata. Swój pokaz da też grupa Royal Jordanian Falcons. Akrobacje na zbytkowych samolotach zaprezentuje grupa The Flying Bulls z Austrii.

Rzecz jasna, zobaczymy występy także polskich ekip i one zapowiadają się wyjątkowo. Zespół Akrobacyjny „Orlik” z Radomia świętuje w tym roku swoje dwudziestolecie i wzbije się w powietrze w towarzystwie dwóch zabytkowych, 70-letnich samolotów Harvard. Treningi do wspólnego występu już się rozpoczęły.

Stacjonujące w Dęblinie Biało-Czerwone Iskry też szykują niespodziankę. Air Show w Radomiu będzie jedną z ostatnich okazji, żeby zobaczyć Iskry w pełnym składzie sześciu samolotów. Maszyny będą teraz zastępowane przez nowe samoloty M-346 Bielik (również do zobaczenia na Air Show). W przyszłym roku zespół będzie latał w zmniejszonym składzie, a później z samolotami Iskra przyjdzie nam się pożegnać. Dlatego w Radomiu Iskry mają wykonać przelot w towarzystwie najnowszego Boeinga Dreamlinera w barwach LOT.

Organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec niespodzianek. Jedną z nich może być udział wojsk amerykańskich w Air Show. To byłaby nie lada gratka, ale na razie organizatorzy pytani o obecność US Army w Radomiu tylko tajemniczo się uśmiechają.

Air Show to nie tylko zespoły akrobacyjne. Na pokazy przylecą F-16 z Belgii, Grecji i Turcji, zobaczymy samoloty Gripen, Eurofightera, Migi-29, Su-25 i Su-27, czyli wszystkie najbardziej popularne myśliwce. W Radomiu z bliska możemy zobaczyć (i usłyszeć!) ich rzeczywiste możliwości.

- Po raz kolejny w ostatni weekend sierpnia nasze miasto stanie się lotniczą stolicą Europy. To dla Radomia i jego mieszkańców bardzo ważna impreza. Zapewniam, że jak zawsze będziemy przygotowani perfekcyjnie. Nie zapominamy o naszych gościach. Szykujemy dla nich dodatkowe atrakcje. Serdecznie zapraszam wszystkich do Radomia 25 i 26 sierpnia – zaprasza na Air Show prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Program pokazów jest taki sam i w sobotę i w niedzielę.


AIR SHOW – INSTRUKCJA OBSŁUGI

Bilety
Sprzedaż biletów na Air Show 2018 w Radomiu już się rozpoczęła. Wejściówki można kupić w serwisie ebilet.pl. Jednodniowy bilet normalny kosztuje 40 zł, a ulgowy dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów - 25 zł. Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny za bilet zapłacą po 10 zł. Dzieci do 6. roku życia wchodzą bezpłatnie, podobnie jak osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami.

Pociągi
Z Warszawy najlepiej do Radomia przyjechać pociągiem. Koleje Mazowieckie kursują na tej trasie ponad 20 razy dziennie, jest też kilka połączeń PKP Intercity, poza tym wiele połączeń autobusowych. Sprzed dworca kolejowego i autobusowego na lotnisko odjeżdżają autobusy linii 14 i specjalnej P1, która kursuje co kilka minut.

Parkingi i komunikacja miejska
Dla tych, którzy na pokazy wybierają się samochodem, w Radomiu przygotowanych jest kilkanaście tysięcy dodatkowych miejsc parkingowych – jeszcze nie zdarzyło się, żeby miejsca do parkowania zabrakło. Jeśli jedziecie na Air Show do Radomia samochodem, włóżcie za przednią szybę czystą, białą kartkę formatu A4. Dzięki temu obecni na wszystkich dużych skrzyżowaniach policjanci sprawnie pokierują was na parking.

Parkingi lokalizowane są blisko dróg wjazdowych do Radomia. Postój jest płatny, ale bilet parkingowy uprawnia do bezpłatnego przejazdu miejskimi autobusami na Air Show. Z parkingów na lotnisko odjeżdżają autobusy oznaczone od P1 do P5. Kursują nawet co trzy minuty. Poza tym w czasie Air Show dojedziemy autobusami linii 1, 5, 11, 14, 17 i 21.

Jeden z największych parkingów zlokalizowany jest w rejonie ulic Lubelskiej i Wrocławskiej. To blisko lotniska, ale żeby do niego dojechać, zwykle trzeba stać w korku. Zdecydowanie lepiej zaparkować dalej i na lotnisko dojechać autobusem. Część ulic wokół lotniska jest otwarta tylko dla komunikacji miejskiej, dzięki czemu działa ona wyjątkowo sprawnie, np. przejazd z dworca położonego w centrum na lotnisko zajmuje zaledwie około dziesięciu minut.

Wszystkie szczegóły dotyczące parkingów i komunikacji na Air Show będzie można znaleźć na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: www.mzdik.pl

Wejście na lotnisko
Na lotnisko można wejść przez jedną z czterech bram (trzy w sąsiedztwie przystanków autobusowych: od ul. Lotniczej, Lubelskiej oraz przy parkingu Portu Lotniczego Radom, czwarta od strony wsi Sadków). Przy lotnisku jest też dozorowany parking dla rowerów (ul. Lubelska za skrzyżowaniem z drogą do portu lotniczego), motocykli (między Wojska Polskiego a Lotniczą) oraz autokarów (teren Radomskiej Giełdy Rolnej).

Noclegi
Ci, którzy wybierają się do Radomia na dłużej niż jeden dzień, noclegów w hotelu już nie znajdą – miejsca są już dawno wyprzedane. Trzeba szukać w internecie ogłoszeń o kwaterach prywatnych albo skorzystać z pola namiotowego Hufca ZHP Radom-Miasto, położonego w Rajcu Poduchownym tuż przy granicy lotniska (dojazd autobusem 26).

Komunikaty organizacyjne
Pamiętajmy, że na teren pokazów nie wniesiemy dużej ilości napojów. Jedna osoba może wejść z maksymalnie jedną półlitrową butelką wody. Zapasy wody będzie można bezpłatnie uzupełniać na stoiskach Wodociągów Miejskich, na Air Show jest też wiele stoisk z napojami i jedzeniem.

Na lotnisku trudno o cień, więc warto mieć ze sobą nakrycie głowy i krem z filtrem. Bez problemu można wnosić i rozkładać np. koce. Jeśli na pokazy idziemy z dziećmi, zabierzmy dla nich tłumiące dźwięk słuchawki - na Air Show jest naprawdę głośno. Dorośli mogą zabrać stopery do uszu, od hałasu warto czasem odpocząć.

Na pokazy do Radomia każdego dnia może przyjechać nawet ok. 90 tys. ludzi, ale zawsze to impreza bardzo bezpieczna. Policjanci nigdy nie notują poważnych incydentów.

Na Air Show trzeba przygotować się jak na każdą imprezę, na której spędzimy co najmniej kilka godzin. Im lepiej przygotujemy się na pokazy, tym lepiej będziemy się na nich bawić!


mrot-airshow-radom-2018
Autor tekstu: Tomasz Dybalski
Źródło i zdjęcia: materiał prasowy UM Radom