A TO CIEKAWE - BUDKA NIEPODLEGŁOŚCI

mrot-budka-niepodleglosci-1Radomska Budka Niepodległości to przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. W Budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić - może wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. Owa historia jest wyjątkowa i szczególna. W niezwykłą podróż zabierają nas Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller - mający największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.


Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos). Pojawiły się także dwie lokalne postacie: Stanisław Kelles-Krauz (Tomasz Lipka) oraz Michał Tadeusz Brzęk-Osiński (Maciej Hanusek).

Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej.

Budka funkcjonuje w Radomiu od września ubiegłego roku i jest instalacją mobilną, co oznacza że można spotkać ją zarówno w przestrzeni miejskiej (np. w czasie wydarzeń kulturalnych), jaki i w szkołach czy instytucjach kultury.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.

OFICJALNA STRONA PROJEKTU: 

www.budkanietelefoniczna.com/budkaniepodleglosci

 

 

mrot-budka-niepodleglosci-2
Źródło: Budka Niepodległości