ZAUFANIE DO TURYSTYKI W EUROPIE SPADŁO

mrot-turystyka-europa-zaufanie-hiker-1607078Europejska Komisja Podróży wzywa rządy krajów do podejmowania skoordynowanych decyzji w zakresie znoszenia lub przywracania restrykcji i podejmowania działań prewencyjnych. Z analiz rynku wynika bowiem, że w Europie zaufanie do podróżowania bardzo spadło.


ETC podkreśla, że ewentualne wprowadzanie obostrzeń dotyczących podróży powinno opierać się na danych naukowych i dotyczyć regionów, a nie całych krajów. Informacje o zmianach dotyczących zasad wyjazdu muszą być podawane do wiadomości podróżnych z odpowiednim wyprzedzeniem. Teraz potencjalni klienci nie chcą rezerwować wycieczek, bo nie wiedzą, jakie ograniczenia mogą się pojawić przy przekraczaniu granic, dostępie do środków transportu, czy ochronie zdrowia w odwiedzanych miejscach.

Z danych firmy analitycznej Sojern, z którą ETC współpracuje, wynika, że mimo przywrócenia podróży w połowie czerwca, branża turystyczna odradza się powoli. W przypadku ruchu krajowego w lipcu spadki w liczbie wyszukań lotów wyniosły 37 proc., a rezerwacji 67 proc. rok do roku. W drugiej połowie lipca pojawiło się lekkie odbicie. Przy lotach po kontynencie w pierwszych dwóch tygodniach lipca zanotowano wzrost o 6 proc. rok do roku, w drugiej części miesiąca wskaźnik spadł. Liczba zapytań o loty do Europy z zagranicy była w lipcu o 67 proc. niższa niż przed rokiem, a rezerwacje spadły o 72 proc. Ten trend utrzymuje się od maja.

 

mrot-turystyka-europa-zaufanie-hiker-1607078
Zdjęcie: Pixabay
Źródło: materiał prasowy