PODSUMOWANIE AKCJI CZYSTA WKRA 2020

mrot-akcja-czysta-wkra-20203 października 2020 odbyła się 11. już edycja Akcji Czysta Wkra. Był to wyjątkowy dzień podczas którego ponad 200 wolontariuszy wzięło udział w wydarzeniu, w trakcie którego sprzątano nurt i brzegi rzek Wkry i Narwi. Efektem był kontener zebranych śmieci, ale również dobra zabawa, wypoczynek na wodzie oraz promocja działań turystycznych i proekologicznych na Mazowszu.


Szczytna idea akcji oraz doskonała tego dnia pogoda sprawiły, że w wydarzeniu na 8 odcinkach rzeki wzięło udział łącznie ponad 200 osób. Na miejscu zbiórki uczestników przywitali Izabela Stelmańska - Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Dorota Zbińkowska - Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Piotr Dylewski - Prezes Stowarzyszenia Nasza Wkra i Piotr Dutkiewicz - Prezes Fundacji Promocji Turystyki Aktywnej. Po porannym śniadaniu, kawie i drożdżówkach samochody należące o 25 operatorów działających na szlaku Wkry zawiozły uczestników w górę rzeki, aby rozpocząć sprzątanie na wybranych odcinkach.

W trakcie tego wyjątkowego spływu, wolontariusze wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci wyławiali i gromadzili w kajakach małe i duże „skarby” znalezione w rzece. Do najciekawszych należały stare i zużyte opony, drzwi, grille czy piankowe materace będące kiedyś wypełnieniem sof. Trzeba też wspomnieć o górach butelek, puszek oraz innych trofeach w postaci folii ogrodniczych, metalowych szuflad czy samochodowego zbiornika na paliwo.

Ambasadorami akcji byli mistrzowie olimpijscy w wioślarstwie -  Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski. Po raz pierwszy akcję wspierali też SUPowicze. Biorąc udział w Akcji Czyste Rzeki pokazali zebranym, że na takim niepozornym „pływadle” można się doskonale bawić i zwiedzać Mazowsze.

Efektem akcji był kontener zebranych śmieci, dziesiątki pseudoturystycznych odpadów wyłowionych z rzeki oraz zebranych na jej brzegach. Dzięki temu Czysta Wkra - jedna z najbardziej urokliwych rzek Mazowsza, ma szanse w 2021 stać się ponownie miejscem rodzinnych spływów na kajakach i pontonach, relaksu i kąpieli słonecznych na brzegach rzeki czy wycieczek rowerowych po okolicznych lasach.

Najskuteczniejsi w czyszczeniu Wkry otrzymali nagrody od sponsorów imprezy:
I.    Nagroda za największą ilość zebranych śmieci – vouchery do SUNTAGO - największego zadaszonego parku wodnego w Europie.
II.   Nagroda za pierwsze trzy wydobyte opony – kursy bezpiecznej jazdy w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin.
III.  Nagroda za największą ilość zebranych butelek szklanych – specjalistyczny kurs wioślarstwa oraz niespodzianki od Winnicy Dwórzno.

Po zakończeniu spływu odbył się wielki piknik i koncert, podczas których każdy, kto oddał worek śmieci zebranych na Wkrze otrzymał dyplom i zestaw gadżetów od sponsorów oraz mógł się posilić gorącą grochówką i daniami z grilla. Do dyspozycji zebranych były również wspaniały catering, dmuchańce dla dzieci oraz liczne animacje i konkursy pod sceną.  Milena Kaszubska - trenerka kadry SUP Special Olympics Florida opowiedziała zebranym o SUPach.
Na koniec tego wyjątkowego dnia odbyło się nocne zwiedzanie Twierdzy Modlin. Blasku temu wydarzeniu z pewnością dodały płonące pochodnie, opowieści przewodnika i klimatyczne otoczenie starej warowni. Kolejna taka impreza za rok, ale już dziś na nią zapraszamy.

W promocję i relacjonowanie wydarzenia zaangażowało się wiele mediów a patronat medialny nad imprezą roztoczyła Telewizja Polska – Warszawski Ośrodek Telewizyjny. Dzięki temu na antenie TVP3 można było obejrzeć sprawozdanie z tego turystyczno-proekologicznego wydarzenia.

Organizatorami 11. Edycji Akcji Czysta Wkra były: Stowarzyszenie Nasza Wkra, Fundacja na Rzecz Promocji Turystyki Aktywnej, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Samorząd Województwa mazowieckiego - Mazowsze Serce Polski, Twierdza Modlin, Miasto Nowy Dwór Mazowiecki a bezpieczeństwo na wodzie zapewniło Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Nowego Dworu Mazowieckiego.

 

 

mrot-akcja-czysta-wkra-2020
Zdjęcie: Firma Everal