Radom to największy po Warszawie ośrodek miejski w województwie mazowieckim. Zachowane zabytki, ślady wielokulturowości, klimat królewskiego i postindustrialnego miasta to powody, dla których na pewno warto odwiedzić Radom. Miasto jest także silnym ośrodkiem logistycznym i przemysłowym. Doskonałe położenie na przecięciu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych sprawia, iż przyciąga wielu przedsiębiorców.
Czytaj więcej: NASI CZŁONKOWIE - RADOMStowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” zajmuje się promocją obszaru doliny Bugu jako miejsca wypoczynku, inwestycji, spokojnego zamieszkania. Realizuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru działania, zwłaszcza obszarów wiejskich, aktywizuje i integruje ludność wiejską, realizuje lokalną strategię rozwoju, działania edukacyjne, informacyjne i szkoleniowe.
Jeden z najlepiej zachowanych zabytków polskiego klasycyzmu – Pałac Mała Wieś, rozbudowuje swoją infrastrukturę i staje się luksusowym centrum konferencyjnym o najnowocześniejszych rozwiązania eventowych. Leżący w sercu Mazowsza i zwany jego Perłą, 200-letni kompleks pałacowo-parkowy to nowe miejsce na hotelowej mapie Polski, które doskonale łączy klasykę z nowoczesnością.
Warka i okolice to jeden z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Oddalone zaledwie 50 km na południe od Warszawy miasto to prawdziwa perełka dla pasjonatów weekendowych wycieczek. Ciekawa historia, wielcy bohaterowie, licznie artefakty przeszłości.
Wyobraźcie sobie, że w jednym miejscu przygotowano ponad 60 atrakcji dla małych i dużych, gdzie można bawić się do woli, zaznać przygody i być odkrywcą. Ten park to zupełna zmiana perspektywy, edukacja przez zabawę i doświadczanie niemożliwego. To również miejsce na rodzinny piknik i na plażowanie całkiem jak na Karaibach. Jednym słowem - Farma Iluzji to park dla każdego.
Mazowiecki Instytut Kultury jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach celów swego działania MIK dąży do tego, aby być nowoczesnym ośrodkiem edukacji kulturalnej i badań, integrującym działania animacyjne, promującym wybitne zjawiska artystyczne oraz realizującym zadania instytucji artystycznej.
Priorytetową działalnością Muzeum jest badanie i ochrona dziedzictwa pradziejowego na terenie zachodniego Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. Swoistą misją placówki jest promowanie i upowszechnianie zdobytej wiedzy archeologicznej oraz historycznej. Muzeum stara się nie tylko nadać przekazywanym treściom wartość informacyjną, ale poprzez niestandardowe podejście do popularyzacji rozbudzić w społeczeństwie autentyczne zainteresowanie przeszłością.
Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. Muzeum doskonale łaczy historię i kultywowanie tradycji z nowoczesnością. Dodatkowym atutem jest bogaty program cyklicznych wydarzeń.
Muzeum ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczącym się przy al. Solidarności 62. Posiada trzy oddziały: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa. To jeden z najważniejszych obiektów muzealnych w Warszawie - kamień milowy w poznawaniu historii Polski.
Są miejsca obok których nie można przejść obojętnie, są miejsca o których hańbą byłoby zapomnieć, są miejsca o których musimy pamiętać! Jednym z nich jest miejsce Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie oraz związana z nim lokalna inicjatywa upamiętnienia miejsca bitwy, walczących tam ludzi i ich roli dla niepodległej Polski.
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego "od zawsze" związany jest z Mazowszem. Posiada oddziały w Bielicach, Ostrołęce, Płocku, Poświętnem, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. MODR współpracuje z ponad 290 gospodarstwami agroturystycznymi oraz 24 obiektami turystyki wiejskiej, przez co ma duży wpływ na kreowanie trendów rozwoju turystyki i wypoczynku na mazowieckiej wsi.
Hotel Warszawianka, położony nad Zalewem Zegrzyńskim około 40 minut drogi samochodem od centrum Warszawy, to harmonijne połączenie nowoczesnego centrum kongresowego z hotelem oferującym komfortowy wypoczynek dla całej rodziny.
Dobry klimat do mieszkania i prowadzenia biznesu, piękna przyroda oraz bliskość Warszawy z jednej strony, a Zalewu Zegrzyńskiego i rzeki Bug z drugiej - to zalety Gminy Radzymin. Dzięki nim Ziemia Radzymińska jest sprzyjającym miejscem zarówno na weekendowy odpoczynek, jak i na osiedlenie się lub inwestycję, do czego zachęca otwarta na przedsiębiorczość polityka władz samorządowych.
Węgrów to urokliwe miasto położone ok. 80 km na wschód od Warszawy wśród meandrów rzeki Liwiec, lewego dopływu Bugu. Miasto liczące ok. 13 tyś. mieszkańców leży przy ważnych szlakach komunikacyjnych łączących stolicę z Drohiczynem, Siedlcami i Wyszkowem. Węgrów jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, oświatowym, kulturalnym i gospodarczym regionu i posiada bardzo duży potencjał dla rozwoju turystyki.
Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa to jedna z niewielu czynnych zabytkowych kolei zachowanych na Mazowszu, uruchomiona w 1898 r., położona najbliżej Warszawy. Jest jedną z dwóch czynnych kolei w Polsce mającą szerokość torów 1000 mm. W 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków. Operatorem tej kolejki jest Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, założone 1998 roku przez grupę entuzjastów mających na celu ratowanie zabytków techniki kolejowej.
Po raz kolejny sprawdza się stara prawda, że w turystyce najważniejsi są ludzie. A wraz z nimi ich pasje, pomysły i konsekwencja w działaniu. Przykładem sukcesu stojącego na takich podwalinach jest multitematyczne przedsięwzięcie prowadzone przez Adrianę i Jacka Machnaczów. A zaczynało się 6 lat temu od podupadającego siedliska na mazowieckiej wsi…
Żyrardów, to miasto słynące z lniarskich tradycji i unikalnej osady fabrycznej, będącej przykładem idealnego miasteczka przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku. O wyjątkowości Żyrardowa stanowi industrialny klimat, tworzony przez bogactwo XIX-wiecznych zabytków przemysłu wybudowanych z charakterystycznej czerwonej cegły oraz obfita zieleń wypełniająca regularne kwartały dawnych domów robotniczych. Słynny żyrardowski len i oryginalne piękno pofabrycznej architektury przyciągają do Żyrardowa miłośników zabytków techniki i naturalnych tekstyliów z całego świata.
Serock znany jest powszechnie ze swego atrakcyjnego położenia w pobliżu stolicy nad Jeziorem Zegrzyńskim. Po otwarciu obwodnicy miasta stał się pełnym spokoju, klimatycznym miejscem, które wydaje się doskonałe na weekendowy wypad ze stolicy, dłuższy wakacyjny pobyt a może nawet na stałe zamieszkanie. Miasto i gmina mają wiele zalet, które za tym przemawiają.
Produkt sieciowy, a jak inni wolą szlak turystyczny - Wielki Gościniec Litewski - sięga daleko poza granice Mazowsza. Świetnie wykorzystuje możliwości współpracy samorządów, jednostek kultury, stowarzyszeń, lokalnych grup działania oraz prywatnych przedsiębiorców i osób fizycznych. To modelowy przykład współpracy przy komercjalizacji produktu turystycznego, gdzie miemały wkład należał do Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Materiałem tym rozpoczynamy cykl prezentacji członków Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dzięki tej serii poznamy najciekawsze obiekty, inicjatywy, pomysły, propozycje spędzenia wolnego czasu oraz tradycje i nowoczesność Mazowsza. Pozwoli to zapoznać się z najlepszymi wzorcami, zaczerpnąć inspiracje, rozwinąć współpracę. Wskaże też kierunki weekendowych wyjazdów na Mazowsze - blisko, dwa kroki stąd. Zaczynamy od Julinka - parku rozrywki posiadającego największe tradycje w Polsce.