NASI CZŁONKOWIE - MUZEUM IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO

mrot-warka-muzeum-kazimierza-pulaskiego-mini d4 DSC 6576-HDR-Edit-2Warka i okolice to jeden z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Oddalone zaledwie 50 km na południe od Warszawy miasto to prawdziwa perełka dla pasjonatów weekendowych wycieczek. Ciekawa historia, wielcy bohaterowie, licznie artefakty przeszłości.


Zespół pałacowo-parkowy w Winiarach to wizytówka tego miejsca. Po zakończonej niedawno rewitalizacji odzyskał blask i zaprasza ze staropolską gościnnością. A zwiedzać jest co… Działające od 1967 r. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego to miejsce, które zobaczyć powinien każdy pasjonat historii.

Ekspozycja stała jest poświęcona patronowi instytucji oraz Polakom w USA. Ten polsko-amerykański akcent to swoisty ewenement na muzealnej mapie kraju. Osoby, które mają słabość do nowoczesnych rozwiązań z pewnością zainteresuje wystawa multimedialna Warka – miasto dotknięte historią. W 2016 r. zajęła ona I miejsce w konkursie „Wierzba”. Regularnie organizowane są również wystawy czasowe. Obecnie – z racji obchodzonej 250. rocznicy zawiązania konfederacji barskiej – w Centrum Edukacyjno-Muzealnym prezentowana jest wystawa planszowa Ostatni rycerz dawnej Rzeczypospolitej. Opowiada ona o konfederackich losach Kazimierza Pułaskiego.

Warto nadmienić, że muzeum jest bardzo prężnie działającym ośrodkiem. Odbywają się tutaj koncerty z cyklu „Wieczór z Kulturą” oraz „Muzzeum Jazz”. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się także piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI, organizowany zawsze w pierwszą niedzielę lipca. Liczne pokazy grup rekonstrukcyjnych, a nade wszystko jedyna w Polsce parada Pułaskiego, przyciągają do muzeum tłumy turystów zarówno z kraju, jak i zagranicy.

Na uwagę zasługuje również 15-ha par krajobrazowy z mnogością romantycznie wijących się aleje i ścieżką edukacyjną „W dolinie Pilicy”, która wiedzie wprost w kierunku tarasów z widokiem na rzekę. Teren objęty jest programem NATURA 2000. Podczas spaceru w przepięknych okolicznościach przyrody można spotkać przeszło 47 gatunków ptaków lęgowych! W sezonie turystycznym na terenie parku rozstawiane są leżaki, by goście mogli odpocząć na łonie przyrody. Lubiących aktywności polecamy mini-siłownię na świeżym powietrzu z zestawem urządzeń do treningu dla biegaczy.

Wszystko to tworzy niepowtarzalny genius loci.

Co jeszcze warto zobaczyć:
– Warka, rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego, grób Piotra Wysockiego, kirkut, podziemia w kościele Matki Bożej Szkaplerznej z kryptami
– Czersk, Zamek Książąt Mazowieckich
– Mniszew, skansen militarny
– Studzianki Pancerne, Mauzoleum dla Bohaterów II Wojny Światowej
– Puszcza Stromiecka i Kozienicka
(przez Warkę wiodą m. in. Szlak książąt mazowieckich oraz Szlak jabłkowy).

Gdzie można zjeść/odpocząć:
– Zajazd na Winiarach – hotel, restauracja
– Przystań na Winiarach – grill bar
– Hotel Sielanka nad Pilicą **** – hotel, restauracja
– Hotel Klondaik Corner *** – hotel, restauracja
– Biały Pałac Palczew – hotel, restauracja
– BroWarka – browar rzemieślniczy

Propozycje dla aktywnych:
– Spływy kajakowe Pilicą
– Wycieczki rowerowe

Więcej informacji:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Adres: ul. K. Pułaskiego 24, 05-660 Warka
Telefon: /48/ 667 22 67 w. 21
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Internet: www.muzeumpulaski.pl


 


Źródło i zdjęcia: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego