NASI CZŁONKOWIE - PIASECZYŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

1Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa to jedna z niewielu czynnych zabytkowych kolei zachowanych na Mazowszu, uruchomiona w 1898 r., położona najbliżej Warszawy. Jest jedną z dwóch czynnych kolei w Polsce mającą szerokość torów 1000 mm. W 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków. Operatorem tej kolejki jest Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, założone 1998 roku przez grupę entuzjastów mających na celu ratowanie zabytków techniki kolejowej.

 

To największy kolejowy przewoźnik turystyczny na terenie Mazowsza. W ciągu roku przewozi ok. 15 tysięcy pasażerów. Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa posiada 28 km szlaku, który przebiega przez atrakcyjne tereny z pięknymi i ciekawymi dla turysty widokami oraz zabytkami architektury, pochodzącymi głównie z dwudziestolecia międzywojennego.

Przejazdy zabytkową koleją wąskotorową stanowią podstawową atrakcję, wycieczek turystycznych. Odbywają się cotygodniowe, niedzielne przejazdy w godzinach 11:00 – 16:00 na trasie Piaseczno – Tarczyn – Piaseczno o długości 28 km, z postojem na piknik w miejscowości Runów, gdzie turyści mają zapewniony catering, ognisko, sprzęt sportowy i rekreacyjny.

Drugą formą przejazdów jest wynajem taboru na potrzeby turystów grupowych, firm, szkół, przedszkoli etc. (w skład taboru wchodzi 5 wagonów osobowych, replika zabytkowego wagonu "Wernigerode", dwie lokomotywy spalinowe i zabytkowy parowóz Px 48). W Runowie jest możliwość organizacji rożnych imprez, w tym (wesel, imprez integracyjnych, koncertów). Dodatkową atrakcję stanowią przejazdy drezynami kolejowymi (ręczną oraz spalinową). Oprócz podstawowych atrakcji jest jeszcze wiele dodatkowych interesujących propozycji: zwiedzanie zabytkowego dworca w Piasecznie z przewodnikiem, zwiedzanie modelarni znajdującej się na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe, dla najmłodszych organizujemy wycieczki edukacyjne pt. "Lokomotywa Pana Tuwima".


Najważniejsze imprezy z Koleją Wąskotorową
Cykliczne imprezy: "Topienie Marzanny", "Majówka z Ciuchcią", "Dni Dziecka", "Boże Ciało", "Święto Kwitnącej Jabłoni", "Dzień Wojska Polskiego", "Dzień Niepodległości", "Podróże ze Św. Mikołajem", "Sylwester z Koleją Wąskotorową", Jarmark Piaseczyński, wernisaże, plenery.

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
Piaseczno, ul. Sienkiewicza 14
Tel. +48 22 756 76 38, +48 607 155 188
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.kolejka-piaseczno.pl

 

Fot. Materiały prasowe Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej

 

A tak wygląda opis weekendowej wycieczki Piaseczyńską Kolejką Wąskotorową.

 

Podróż zaczynamy ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe przy ul. Sienkiewicza 14 w Piasecznie. Przed wyjazdem można odwiedzić modelarnię i poczuć przedsmak tego co będzie się działo na szlaku kolei oraz pooglądać zabytkowy tabor i budynki stacyjne.

Pociąg wyrusza w podróż o godzinie 11:00. Około 40 minut później skład dojeżdża do przystanku Tarczyn Ruda, gdzie można obejrzeć manewr zmiany kierunku jazdy lokomotywy. Na tutejszej stacji znajduje się ostatnia na trasie kolei zabytkowa wieża ciśnień.

Około południa pociąg dojeżdża do siedliska turystycznego w miejscowości Runów, gdzie trwa kilkugodzinny postój. Runów to zaciszne miejsce w środku lasów, z dala od zgiełku i hałasu miasta. Stąd też jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Z jednej strony toru znajduje się polana leśna, gdzie można schronić się w wiatach i upiec kiełbaskę nad ogniskiem. Z drugiej strony rozpościera się piękna łąka, na której można rozegrać mecz piłki nożnej, siatkówki, uczestniczyć w konkursach i zabawach.

Na polanie można też skorzystać ze sprzętu sportowego, cateringu, przejażdżki drezynami lub lokomotywą spalinową. Dodatkową atrakcją jest leżące tuż obok Miasteczko Westernowe. Co niedzielę w Miasteczku odbywają się teatrzyki dla dzieci, raz w miesiącu w Runowie ma miejsce inscenizacja napadu na pociąg.

O godzinie 15.30 wyruszamy w podróż powrotną do Piaseczna, gdzie około godz. 16.00 pociąg kończy bieg na stacji Piaseczno Miasto.