NASI CZŁONKOWIE – MIASTO WĘGRÓW

Bazylika Mniejsza fot. M. Rząca KopiowanieWęgrów to urokliwe miasto położone ok. 80 km na wschód od Warszawy wśród meandrów rzeki Liwiec, lewego dopływu Bugu. Miasto liczące ok. 13 tyś. mieszkańców leży przy ważnych szlakach komunikacyjnych łączących stolicę z Drohiczynem, Siedlcami i Wyszkowem. Węgrów jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, oświatowym, kulturalnym i gospodarczym regionu i posiada bardzo duży potencjał dla rozwoju turystyki.


Węgrów szczyci się wspaniałą i bogatą historią, dlatego jest nie lada atrakcją dla znawców i historyków sztuki, ale także dla turystów. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów sakralnych - są to przede wszystkim kościoły i kaplice oraz cmentarze kilku wyznań, w tym cmentarz przy kościele ewangelickim z nagrobkami Szkotów z przełomu XVII i XVIII w.), a także kapliczki.

Dwie świątynie - Bazylika Mniejsza i kościół wchodzący w skład Zespołu Poreformackiego - są szczególnie cenne. Zostały bowiem zaprojektowane przez słynnego holenderskiego architekta Tylmana van Gameren, a wzniesione przez włoskich budowniczych – braci Ceroni, którzy przybyli do Węgrowa na zaproszenie ówczesnego właściciela miasta Dobrogosta Krasińskiego. Na jego też zlecenie oba kościoły zostały ozdobione przez słynnego freskanta Michelangelo Palloniego i wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Schlütera. Znajduje się tutaj również słynne lustro Mistrza Twardowskiego, którego według legendy mag używał do swoich czarnoksięskich sztuczek, wywołując m.in. ducha Barbary Radziwiłłówny dla króla Zygmunta Augusta. Wszyscy, którzy chcą się przekonać co zobaczył w lustrze Napoleon muszą koniecznie tu przyjechać!

Niezwykły klimat i „oddech historii” można poczuć zwiedzając mroczne katakumby w klasztorze, gdzie zachowało się kilkadziesiąt trumien z XVIII - XIX w. ze zmumifikowanymi zwłokami, przede wszystkim szlachty oraz zakonników w strojach sprzed kilkuset lat, zachowanych dzięki unikalnemu mikroklimatowi. W przeszłości pochowano pod kościołem ponad 300 osób, przeważnie dostojników i zamożniejszą szlachtę. W osobnej krypcie spoczywa fundator klasztoru, Jan Dobrogost Krasiński w ozdobnej trumnie – sarkofagu z kutej blachy miedzianej. Nekropolia udostępniana jest obecnie do zwiedzania.

Wielką atrakcją Węgrowa jest Zalew nad Liwcem wraz ze strzeżoną plażą, które stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku. Nowoczesny plac zabaw zapewnia najmłodszym dobrą i bezpieczną zabawę, a wokół zalewu amatorzy wędkowania znajdą specjalnie przygotowane stanowiska wędkarskie. Osoby poszukujące bardziej aktywnych form wypoczynku również znajdą coś dla siebie – można tu z powodzeniem uprawiać jogging, jeździć rowerem, pływać kajakiem lub deską z wiosłem SUP. W okresie wakacyjnym funkcjonuje nad zalewem wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dodatkowo przygotowane są boiska, na których można grać w siatkówkę czy kometkę. W najbliższym czasie będzie uruchomiony również Wake Park - wspaniała zabawa dla każdego.

W czasie wakacji zalew staje się miejscem imprez oraz zawodów. Odbywają się tutaj olimpiady rodzinne, zawody strażackie oraz wędkarskie, imprezy plenerowe. Na płynącej tuż obok malowniczej rzece Liwiec organizowane są spływy kajakowe.

W mieście znajduje się dobrze przygotowana baza hotelowa i sportowa - hale sportowe, stadion miejski, boiska czy korty tenisowe. To tu trenuje znany kibicom zespół siatkówki PMKS Nike Węgrów oraz młoda, ale osiągająca wspaniałe sukcesy formacja taneczna AVOCADO.

Miłośnicy wydarzeń kulturalnych i artystycznych również znajdą w Węgrowie coś dla siebie. Imprezy plenerowe Kraina Mistrza Twardowskiego (18 czerwca br.), Dni Węgrowa (6-7 sierpnia br.), Święto Chleba (11 września br.) czy Europejskie Dni Dziedzictwa (wrzesień) to tylko niektóre z ciekawych przedsięwzięć organizowanych z udziałem znanych artystów.

Węgrów ciągle się rozwija, plasując się w ścisłej czołówce miast pod względem wykorzystania funduszy unijnych. Kontynuowana jest rewitalizacja Rynku Mariackiego, rozbudowa infrastruktury drogowej, technicznej. Dogodne warunki do inwestowania znajdą tu przedsiębiorcy - od kilku lat funkcjonuje w Węgrowie Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na turystów zainteresowanych szczegółami czeka Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Węgrowie przy ul. Gdańskiej 2 (tel. 025-792-35-66, 605-730-012, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.wegrow.com.pl) czynne w dni powszednie w godz. 10-16, a w sezonie czerwiec-sierpień również w soboty i niedziele w godz.11-15.

Punkt IT udziela kompleksowej informacji turystycznej i dysponuje nieodpłatnymi materiałami o Węgrowie i Mazowszu. Można tu także nabyć pamiątki, gadżety, mapy i wydawnictwa poświęcone miastu Węgrów i powiatowi węgrowskiemu.

Fot. M.Rząca, J.M.Jeliński, P.Jagodziński, materiały prasowe UM Wegrów