NASI CZŁONKOWIE – GMINA RADZYMIN

MROT-1-Urząd Miasta i Gminy Radzymin 1Dobry klimat do mieszkania i prowadzenia biznesu, piękna przyroda oraz bliskość Warszawy z jednej strony, a Zalewu Zegrzyńskiego i rzeki Bug z drugiej - to zalety Gminy Radzymin. Dzięki nim Ziemia Radzymińska jest sprzyjającym miejscem zarówno na weekendowy odpoczynek, jak i na osiedlenie się lub inwestycję, do czego zachęca otwarta na przedsiębiorczość polityka władz samorządowych.


Radzymin –  małe miasto z wielką historią

Miasto liczy sobie ponad 540 lat. Mała osada założona, jak głosi legenda przez poddanego księcia Konrada Mazowieckiego, otrzymała prawa miejskie w roku 1475. Trakt, który połączył miasto z Warszawą, przyczynił się do rozwoju miejscowości. Po drodze podróżowano na radzymińskie targi organizowane na podstawie przywileju nadanego przez Augusta Poniatowskiego. Wzdłuż tej drogi kursowała także od 1899 roku aż do połowy lat 70-tych kolej wąskotorowa, dzięki której kilka pokoleń ludzi dojeżdżało do stolicy w poszukiwaniu pracy oraz rozrywki.

W drugiej połowie XVIII wieku księżna Eleonora Czartoryska zostaje właścicielką Radzymina i doprowadza miasto do rozkwitu. Ufundowany przez nią kościół jest po dziś dzień centralnym punktem miasta. Równie ciekawym obiektem jest siedziba dawnego Instytutu Nauczycieli Elementarnych projektu Antonio Corazziego, architekta Teatru Wielkiego w Warszawie. Instytut od początku działalności słynął z wysokiego poziomu nauczania. Tradycje edukacyjne placówki nadal są kontynuowane – w budynku mieści się dziś Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

Najważniejszym wydarzeniem w historii Radzymina jest bez wątpienia zwycięska Bitwa Warszawska 1920 r. Odbicie miasta z rąk żołnierzy sowieckich 15 sierpnia 1920 r. było jednym z kluczowych momentów bitwy. Będąc w Radzyminie należy koniecznie odwiedzić Cmentarz Poległych 1920 roku. Uroczystościom, które co roku odbywają się tu 15 sierpnia, towarzyszy szereg wydarzeń o charakterze patriotycznym, kulturalnym oraz sportowym. Rangi obchodom dodaje obecność najwyższych dostojników państwowych i kościelnych. W 1999 roku przed Bratnią Mogiłą Poległych Za Ojczyznę w roku 1920 modlił się Jan Paweł II.

Gmina Radzymin –  aktywny wypoczynek i turystyka

Na terenie gminy wytyczono szlaki turystyczne, które pozwalają poznać historię miasta i okolic. Radzymińskie ścieżki rowerowe to propozycje wycieczek, które łączą miejsca o interesującej przeszłości z atrakcyjnymi krajobrazami. Opracowane przy udziale członków Towarzystwa Przyjaciół Radzymina niosą ze sobą sporą dawkę wiedzy, która jest przekazywana w formie aktywnego wypoczynku.

Bliskość Zalewu Zegrzyńskiego, rzeki i mniejsze zbiorniki wodne zachęcają do wypoczynku na żaglach, kajakach, a nawet wakeboardzie. Radzymin jako jedna z największych gmin w regionie oferuje szerokie możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, nordic walking oraz biegów. Do najważniejszych imprez sportowych należy cyklicznie rozgrywany półmaraton Bieg 1920, upamiętniający bohaterów Bitwy Warszawskiej. Organizowany przez Radzymiński Ośrodek Sportu i Rekreacji co roku gromadzi na starcie zawodników nie tylko z Polski. Lokalne kluby sportowe wspierają aktywność sportową: działają tu m.in.: kluby piłkarskie RKS Mazur Radzymin i Rządza Załubice, Stowarzyszenie Piłki Ręcznej SPR ROKiS, kolarski Klub Sportowy Victoria Radzymin i wiele innych. Tu po prostu nie można się nudzić!

Gmina Radzymin – rozwój i przedsiębiorczość

Współczesny Radzymin zmienia się: wzrasta liczba ludności, powstają nowe osiedla mieszkaniowe oraz pojawiają się nowi przedsiębiorcy. Dzięki korzystnym rozwiązaniom podatkowym oraz dzięki bliskości Warszawy i trasy S8 swoje zakłady ulokowały tu m.in. Coca Cola HBC Polska, Cederroth Polska, Provitus, Tago oraz Mennica Metale Szlachetne. Położenie zaledwie 25 km od Warszawy oraz bliska perspektywa zakończenia budowy trasy S8 na odcinku Warszawa-Radzymin jeszcze bardziej zbliży do siebie te dwa miasta i zapewni doskonałą komunikację z resztą kraju. Jednocześnie miasto zachowuje unikalny klimat spokojnego miasteczka, kultywującego wielowiekowe tradycje handlowo-rolnicze.

 

Fot. materiały prasowe UMiG Radzymin