NASI CZŁONKOWIE - PARK KULTUROWY OSSÓW WROTA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920

mrot-ossow-bitwa-warszawska-1920-logoSą miejsca obok których nie można przejść obojętnie, są miejsca o których hańbą byłoby zapomnieć, są miejsca o których musimy pamiętać! Jednym z nich jest miejsce Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie oraz związana z nim lokalna inicjatywa upamiętnienia miejsca bitwy, walczących tam ludzi i ich roli dla niepodległej Polski. 


O Bitwie Warszawskiej 1920 roku przypominamy sobie najczęściej w okolicach 14 sierpnia, kiedy przypada jej rocznica. Co roku jest wtedy organizowana inscenizacja bitwy z udziałem wielu rekonstruktorów i tysiącami gości. Ale to miejsce, ze wzgledu na swój charakter i historyczne znaczenie powinno funkcjonować przez cały rok, nie tylko w świadomości ale również w wymiarze zupełnie materialnym.

Jak napisał Maksym Gołoś - Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy - Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” pretenduje do grona  instytucji, osób i wszystkich godnych inicjatyw, które stawiają sobie za cel budowanie dumy z Polski. Chcemy, by nasi odbiorcy czerpali to poczucie z dziedzictwa historycznego, w którym swój udział ma wspaniała historia Ossowa. To tutaj  w sierpniu 1920 roku wydarzyło się coś wielkiego. Nastąpiło symboliczne przełamania bolszewickiej nawały. Zatrzymaliśmy pochód armii czerwonej nie tylko na Warszawę, ale i na całą zachodnią Europę. Nie bez powodu lord D'Abernon nazwał Bitwę Warszawsą „18. znaczącą bitwą w dziejach świata”. To my zatrzymaliśmy czerwoną rewolucję i to wtedy rozpoczęliśmy zwycięską walkę z komunizmem, która trwała następne dziesięciolecia. Właśnie w 1920 roku bezkompromisowo daliśmy odpór materialistycznej ideologii marksizmu, której ekspansja na zachód Europy niosła przede wszystkim gwałty, krew i zniszczenie. Choć mijają dekady, nie wolno nam zmarnować tego kulturotwórczego potencjału. W Ossowie walczyli młodzi ludzie, często gimnazjaliści. Prowadzeni przez młodego księdza Ignacego Skorupkę, od dziecka wychowywanego w duchu patriotycznym. Ich heroizm i najwyższe poświęcenie, dało przykład jak walczyć za swoje ideały. Za wolność. Za przekonania. To właśnie Bohaterów Ossowa chcemy stawiać za wzór do naśladowania i na ich historii budować pozytywną narrację, będącą podbudową zbliżającej się setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa.

W sferze formalnej, Instytucja ma być unikatowym w skali Polski miejscem, gdzie utrwala się pamięć i wiedzę o wydarzeniach lat 1919 – 1921, wojnie polsko–bolszewickiej w obronie niepodległości Rzeczypospolitej i ówczesnej postawie narodu polskiego oraz kontekście międzynarodowym ówczesnych wydarzeń, zwłaszcza w aspekcie rodzącego się totalitaryzmu komunistycznego w Rosji i Europie. Instytucja ma propagować wiedzę o wielkości polskiego zwycięstwa w tej wojnie, jego wymiarze historycznym, politycznym, moralnym i duchowym. Główną kanwą do tej działalności są wydarzenia Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Bój pod Ossowem. Ale nie tylko, bo kontekst naszej działalności wykracza daleko poza rok 1920. Instytucja ma wspierać się na dziedzictwie historycznym Ossowa i miejscach pamięci tu usytuowanych, a także w Gminie Wołomin, która powołała naszą instytucję do życia, i na terenie Parku Kulturowego „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Podstawowym obszarem specjalizacji Instytucji jest edukacja historyczna, turystyka i kultura. W naszych dążeniach wspierają nas samorządowcy od początku świadomi potrzeby podtrzymania pamięci o swoich Bohaterach - Zielonka, Kobyłka i Powiat Wołomiński. Pomagają nam też osoby prywatne, firmy, społecznicy. To w ludziach dobrej woli, którym nie jest obojętna pamięć o własnej historii, upatrujemy szansę na rozwój tego projektu. Zapraszamy do współtworzenia tego dzieła.

MUZEUM
Projekt muzeum uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2014 roku. Obecnie "Ossów 1920" stara się o pozyskanie środków na realizację projektu. Priorytetem jest oddanie budynku jeszcze przed rokiem 2020, w którym obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

REKONSTRUKCJE
Inscenizacje historyczne to znak firmowy Ossowa. Odbywają się rokrocznie na polach w pobliżu mostku na rzece Długiej i przyciągają coraz większą publiczność (w 2012 roku kilkanaście tysięcy widzów).

WSPÓŁPRACA
"Ossów 1920" Stawia przed sobą wysokie cele. Poza ciężką pracą i otwartymi umysłami potrzebuje również wsparcia: finansowego, merytorycznego, logistycznego etc. Jeżeli chcą Państwo wesprzeć tę instytucję – proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel/fax (0-22) 209-50-78.

Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”
ul. Matarewicza 148, 05-230 Kobyłka

Więcej informacji: www.ossow1920.pl