ARSENAŁ STOWARZYSZENIE REGIMENTÓW I PUŁKÓW POLSKICH 1717-1831

Formalnie działamy od 2002 roku. Powstaliśmy z nieformalnej grupy towarzyskiej przyjaciół, znajomych i pracowników Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie. Nasza działalność statutowa obejmuje okres historii Wojska Polskiego od 1717 do 1831 roku. Kultywuje tradycje oddziałów działających w tym okresie – I Brygady Kawalerii Narodowej Koronnej, 10 Regimentu pieszego szefostwa Działyńskiego, Pułku Lansjerów Legii Nadwiślańskiej, 1 Pułku Szwoleżerów Gwardii. Stowarzyszenie ma formę otwartą i może poszerzać zainteresowania w formie np. oddziałów terenowych stowarzyszenia.

Bierzemy udział w rekonstrukcjach bitew i wydarzeń historycznych XVIII i XIX wieku. Do Stowarzyszenia należą ludzie z różnych środowisk i profesji. Są to m.in. uczniowie, pracownicy muzeów i firm różnych branż. Wielu z nas zajmuje się własnoręcznym odtwarzaniem elementów munduru i oporządzenia oraz strojów cywilnych.

Stowarzyszenie Arsenał jest doskonałym miejscem do realizacji zainteresowań historią XVIII i XIX wieku oraz daje możliwość zdobywania wiedzy o mundurach i strojach epoki napoleońskiej.

Piotr M. Zalewski

Prezes

Arsenał Stowarzyszenie Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831

01-557 Warszawa, ul. Brodzińskiego 2

gbr.pmzalewski@gmail.com

www.arsenal.org.pl

www.facebook.com/arsenal1717.1831