DZIAŁALNOŚĆ MAZOVIA CONVENTION BUREAU DOCENIONA PRZEZ POLSKĄ ORGANIZACJĘ TURYSTYCZNĄ

Na stronach oficjalnego portalu Polskiej Organizacji Turystycznej – Poland Convention Bureau pojawiła się obszerna relacja z warsztatu diagnostyczno-strategicznego dla branży MICE z Mazowsza w ramach projektu „Poprawa jakości zarządzania turystyką biznesową na Mazowszu” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

I nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że w materiale skupiono się również na przedstawieniu dokonań Mazovia Convention Bureau na przestrzeni lat 2019-2025, które podczas spotkania omówiła w prezentacji Iwona Majewska – Zastępca Dyrektora Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Poczytujemy to jako dowód uznania za tworzenie, rozwój oraz efekty działalności MCB w tym trudnym dla turystyki biznesowej okresie pandemicznym i postpandemicznym. Dziękujemy za publikację.

 

Poniżej przytaczamy obszerne fragmenty z publikacji

 

Działalność Mazovia Convention Bureau

W swojej prezentacji Iwona Majewska, Zastępca Dyrektora Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podsumowała dotychczasową działalność mazowieckiego convention bureau.

Od 2019 roku działalność prowadzona jest formalnie pod nazwą Mazovia Convention Bureau, z głównym celem pozyskiwania wydarzeń dla województwa mazowieckiego. Jak podkreślono podczas wystąpienia, aktywność biura działającego w strukturach MROT – Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – opiera się na dwóch kluczowych filarach: uzupełnianiu oferty Warszawy oraz przyciąganiu wydarzeń do pozostałych części regionu.

Po uruchomieniu Biura w 2019 roku rozwój został czasowo ograniczony z powodu pandemii COVID-19, która znacząco wpłynęła na funkcjonowanie całej branży. Dopiero w 2023 roku możliwe było wznowienie aktywnej działalności promocyjnej.

W pierwszym etapie skoncentrowano się na budowaniu wizerunku i rozpoznawalności marki Mazovia Convention Bureau w środowisku branżowym. Istotnym elementem tych działań było nawiązywanie relacji i współpracy z licznymi podmiotami działającymi na rynku spotkań i wydarzeń.

Uruchomiona została dwujęzyczna strona internetowa, wyposażona w wyszukiwarkę obiektów konferencyjnych. Obecnie baza obejmuje 160 obiektów i jest systematycznie aktualizowana. W zakładce „Aktualności” publikowane są bieżące informacje dotyczące podejmowanych działań.

Przygotowano również materiały promocyjne, w tym katalog dostępny w wersji drukowanej i cyfrowej, również w dwóch językach. W bieżącym roku zaplanowano jego aktualizację i wznowienie wydruku.

W 2023 roku pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach którego zrealizowano badanie wpływu przemysłu spotkań na gospodarkę Mazowsza. Autorem opracowania był prof. Krzysztof Celuch. W tym samym roku Mazovia Convention Bureau zostało partnerem publikacji „Poland Events Impact”.

Biuro zorganizowało i uczestniczyło w licznych wydarzeniach promujących region, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Wzięto udział we wszystkich kluczowych targach i wydarzeniach branżowych, prezentując potencjał Mazowsza oraz ofertę zrzeszonych partnerów. Prowadzone są również wizyty typu familiarization trips i site inspections, których celem jest bezpośrednie przedstawienie atutów regionu w kontekście organizacji wydarzeń biznesowych.

W 2024 roku, podczas gali MP Power Awards, uroczyście obchodzono pięciolecie działalności. Z tej okazji przygotowano prezentację „Pięć powodów, dla których warto organizować wydarzenia na Mazowszu”, adresowaną do organizatorów targów i wydarzeń branżowych.

Mazovia Convention Bureau jest aktywne na międzynarodowych targach i wydarzeniach, takich jak IBTM World w Barcelonie (PSN POT), IMEX we Frankfurcie (PSN POT), Europe Congress czy Conventa. Uczestnictwo w inicjatywach takich jak Meet the Bidder czy Fast Date pozwala na skuteczne promowanie regionu wśród międzynarodowych decydentów.

Kontynuowana jest także efektywna współpraca z Warsaw Convention Bureau, m.in. poprzez wspólny udział w targach, koordynację działań promocyjnych oraz realizację wspólnego kalendarza wydarzeń.

Mazovia Convention Bureau jest również współzałożycielem pierwszego w Polsce miejsko-regionalnego Klubu Ambasadora Kongresów, powołanego wspólnie z Warszawą. Podpisano stosowne porozumienie i zainicjowano współpracę, która obejmuje wspólną organizację wydarzeń i obecność podczas spotkań z Ambasadorami.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy była Gala Ambasadorów Kongresów Polskich 2025, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Konferencje i Kongresy w Polsce, Poland Convention Bureau POT oraz Warsaw Convention Bureau. Gala odbyła się w Mateczniku Mazowsze w Karolinie – siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Szczególną satysfakcję przyniosła wysoka reprezentacja laureatów pochodzących z Warszawy i Mazowsza. Relacja w wydarzenia tutaj Gala Ambasadorów Kongresów Polskich 2025 – święto liderów świata nauki i biznesu na Mazowszu.

Biuro prowadzi także regionalny system rekomendacji organizatorów spotkań (PCO), wzorowany na systemie Poland Convention Bureau. Obecnie zrzeszonych jest dziewięć podmiotów, a liczba ta stale rośnie.

W 2023 i 2024 roku Mazovia Convention Bureau uzyskało rekomendację Poland Convention Bureau POT, co stanowi potwierdzenie wysokiej jakości prowadzonych działań.

Jednym z kluczowych narzędzi komunikacyjnych pozostaje publikacja „Mazovia Events Impact” z 2023 roku, która w czytelny sposób prezentuje znaczenie sektora MICE dla rozwoju regionalnej gospodarki.

Mazovia Convention Bureau jest również aktywne medialnie, prowadzi stałą współpracę z redakcjami MeetingPlanner.pl oraz THINK MICE. Partnerstwo strategiczne przy wieczornej gali promującej 100. wydanie THINK MICE stanowi tego najlepsze potwierdzenie.

 

Pełen tekst artykułu: https://www.pot.gov.pl/pl/pcb/news/relacja-z-warsztatu-diagnostyczno-strategicznego-w-ramach-projektu-poprawa-jakosci-zarzadzania-turystyka-biznesowa-na-mazowszu#i