1/3 DESTYNACJI TURYSTYCZNYCH POZOSTAJE ZAMKNIĘTA

Jedna na trzy destynacje na świecie jest obecnie całkowicie zamknięta dla międzynarodowej turystyki. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), pojawienie się nowych wariantów wirusa COVID-19 skłoniło wiele rządów do cofnięcia łagodzenia ograniczeń w podróżowaniu, przy czym całkowite zamknięcie dla turystów jest najbardziej powszechne w Azji i regionie Pacyfiku oraz w Europie.

Raport UNWTO o ograniczeniach w podróżowaniu opiera się na przepisach obowiązujących w 217 miejscach na całym świecie. Podczas gdy poprzednie edycje raportu wykazywały tendencję do łagodzenia lub znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, najnowszy raport pokazuje, że utrzymująca się poważna sytuacja epidemiologiczna skłoniła rządy do przyjęcia bardziej ostrożnego podejścia.

Na początku lutego 69 destynacji turystycznych na świecie (32%) było całkowicie zamkniętych dla międzynarodowej turystyki. Ponad połowa z nich (38 ośrodków) jest zamknięta od co najmniej 40 tygodni. W tym samym czasie 34% światowych destynacji jest obecnie częściowo zamkniętych dla międzynarodowych turystów.

Ograniczenia w podróżowaniu były szeroko stosowane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Teraz, gdy pracujemy nad ponownym uruchomieniem turystyki, musimy zdać sobie sprawę, że ograniczenia są tylko jednym z elementów rozwiązania. Ich stosowanie musi być oparte na najnowszych danych i analizach oraz konsekwentnie weryfikowane, tak aby umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne ponowne uruchomienie sektora, od którego zależy wiele milionów przedsiębiorstw i miejsc pracy. – powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

Dziewiąta edycja Raportu UNWTO o ograniczeniach w podróżowaniu pokazuje, że różnice regionalne w odniesieniu do ograniczeń w podróżowaniu pozostają. Spośród 69 kierunków, w których granice są całkowicie zamknięte dla turystów, 30 znajduje się w Azji i na Pacyfiku, 15 w Europie, 11 w Afryce, 10 w obu Amerykach i trzy na Bliskim Wschodzie.

Jednocześnie badania UNWTO wskazują również na tendencję do przyjmowania bardziej zniuansowanego, opartego na dowodach i ryzyku podejścia do wprowadzania ograniczeń w podróżowaniu. Rosnąca liczba destynacji na całym świecie wymaga obecnie od turystów przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego po przyjeździe, a także podania danych kontaktowych w celu śledzenia podróży. W istocie 32% wszystkich światowych destynacji wymaga obecnie przedstawienia takich testów jako głównego wymogu w przypadku przyjazdów międzynarodowych, często w połączeniu z kwarantanną, podczas gdy taka sama liczba krajów wprowadziła testy jako środek drugorzędny lub trzeciorzędny.

Autorzy raportu zauważają również, jak różne rządy wydają zalecenia dla swoich obywateli. Analiza dziesięciu czołowych rynków źródłowych turystyki, które obecnie odradzają podróże zagraniczne, które nie są konieczne, wykazała, że wygenerowały one 44% wszystkich międzynarodowych przyjazdów w 2018 roku.

Tutaj do pobrania raport Światowej Organizacji Turystyki:

Źródło: UNWTO / Zdjęcie: Pixabay