100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH OSÓB W POLSKIEJ TURYSTYCE

Już po raz siódmy branżowy portal turystyczny WaszaTurystyka.pl ogłosił Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce – osób, które realnie wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce. A wnim na 8 pozycji – Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gratulacje!

Na tegorocznej Liście znalazło się 15 reprezentantów touroperatorów i agentów, 9 przedstawicieli hotelarzy, 23 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych, 7 urzędników, 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych, 5 reprezentantów portów lotniczych, 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki, 5 reprezentantów ubezpieczycieli. 16 osób zadebiutowało na Liście lub wróciło na nią po przerwie.

Siódma edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce to nie tylko drugi z rzędu rok powrotu do normalności. Podobnie jak rok temu na liście dominują ludzie turystyki, zaś urzędników – tak licznych w czołówce Listy w latach covidu – jest mniej i znaleźli się na mniej eksponowanych pozycjach.

Jak co roku wypada podkreślić, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży.

Co roku, po opublikowaniu Listy, zdarzają się komentarze Czytelników dotyczące niektórych nazwisk na Liście. I co roku powtarzamy: „100” Waszej Turystyki to osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Wpływ pozytywny – co oczywiście jest wspaniałe dla nas wszystkich oraz wpływ negatywny – z którym musimy się pogodzić.

Pierwszy etap tworzenia listy to wybór, który dokonywany jest w gronie ekspertów tworzących tegoroczną kapitułę. Prawie trzysta nazwisk z szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, turystycznych izb gospodarczych, działaczy samorządów turystycznych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, urzędników odpowiedzialnych za turystykę i naukowców.

W drugim etapie każdy z 15 ekspertów nadsyła swoich 40 propozycji najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce oraz krótkie uzasadnienia dotyczące każdej z kandydatur.

Co roku Kapituła bierze pod uwagę wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, stopień przyczyniania się do osiągnięcia sukcesu (lub porażki) przez polską turystykę lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową aktywność.

W tym roku z list przesłanych przez członków Kapituły utworzyła się rekordowa lista 176 osób i z tych utworzono ostateczną 100.

Grupę ekspertów stanowili:
– Marcin Chiliński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
– Michał Kalarus, redaktor naczelny magazynu Think MICE
– Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl
– Anna Kołtan, kierowniczka biura Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
– Paweł Kunz, właściciel firmy Traventures, dziennikarz i ekspert turystyczny
– Przemysław Marczyński, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
– Rafał Marek, prezes Krakowskiej Izby Turystyki
– Marzena Markowska, zastępczyni redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl
– Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4free.pl
– Wiesława Przybylska, Polska Izba Turystyki
– Anna Ptak, członek zarządu Turystycznej Organizacji Otwartej
– Jerzy Szegidewicz, Instytut Gospodarki Turystycznej
– Rafał Szubstarski, redaktor naczelny pisma Hotelarz
– Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE
– Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl

 

Na pozycji 8. jako pierwsza w rankingu kobieta znalazła się Izabela Stelmańska

Zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, lubianych i szanowanych urzędniczek. Najskuteczniejsza prezes wszystkich ROT-ów w Polsce. Inne Regionalne Organizacje Turystyczne powinny ją sklonować. Królowa turystyki na Mazowszu, obdarzona wielkim zaufaniem branży turystycznej w regionie, ale i poza nim.

Izabela Stelmańska to znakomity przykład autentycznej i niewymuszonej kariery w środowisku turystycznym. Najbardziej rozpoznawalna, lubiana i szanowana urzędniczka i działaczka samorządowa w jednej osobie. Powszechnie uważana za turystyczną twarz Mazowsza. Niezwykle aktywna i skuteczna – w trudnym okresie potrafiła zadbać o pomoc dla mazowieckich przedsiębiorców. Szczególnie intensywnie propaguje turystykę aktywną i kulturalną.

W kwietniu 2022 roku ponownie wybrana na została ponownie wybrana na prezeskę zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Sprawnie poprowadziła tegoroczną kampanię promocyjną opartą na skojarzeniach – MAZOmiejsca, MAZOsmaki, MAZOczas, MAZOpodróże.

Niedawno została odznaczona za zasługi dla województwa mazowieckiego Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Na sukces MROT składa się potencjał wszystkich członków, których jest obecnie 129, oraz stabilność finansowa, gwarantowana przede wszystkim przez wsparcie samorządu województwa, dzięki któremu budżet MROT wynosi obecnie ponad 3,6 mln zł. W najbliższym czasie Izabela Stelmańska zamierza stworzyć nowy oficjalny portal turystyczny województwa mazowieckiego, dopracować projekt Laboratorium Inicjatyw Turystycznych oraz postarać się o silniejsze wsparcie rozwoju mazowieckich marek turystycznych, a także informacji turystycznej.

Źródło, grafika, zdjęcie: www.WaszaTurystyka.pl