2/3 POLAKÓW PLANUJE WYJAZD WAKACYJNY

Według wyników badań zleconych przez Polską Organizację Turystyczną, 71 proc. Polaków planuje wakacje w kraju, 19 proc. – za granicą, a 10 proc. nie wie jeszcze, gdzie pojedzie.

Według wyników badań dotyczących planów wyjazdowych w sezonie letnim 2022, zrealizowanych na zlecenie POT 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o., letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje 65 proc. zapytanych w badaniu mieszkańców Polski.

Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku.

17 proc. deklarujących wyjazd zamierza wydać nań kwotę ponad 3000 złotych, zaś 25 proc. chciałoby wydać między 2001 a 3000 złotych.

53 proc. zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać na nie do 2000 złotych. Przeciętnie planuje się 6-dniowe wyjazdy.

Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, powiedział: „Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie.”

71 proc. zapytanych osób planuje wakacje w kraju, 19 proc. – za granicą, a 10 proc. nie wie jeszcze, gdzie pojedzie.

87 proc. wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową.

Wśród planujących wyjazd krajowy 41 proc. turystów będzie wypoczywać nad morzem, 27 proc. – w górach, a 16 proc. – nad jeziorem i 5 proc. – w innym mieście.

Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73 proc.), co dziesiąty pojedzie do innego miasta, a co dwudziesty nad jezioro.

37 proc. z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.

6 proc. zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie.

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreślił: „Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców.”

Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79 proc.) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74 proc.).

Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25 proc. do poziomu deklaracji 66% i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24 proc. do poziomu 68 proc..

Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku obserwujemy w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej, czyli wśród 18–24-latków ze wzrostem o 15 proc. do poziomu 62 proc. i 35–44 -latków ze wzrostem o 11 proc. do poziomu 63 proc., czyli w grupach, które wyjeżdżały również w „covidowych latach”.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna / Zdjęcie: Pixabay