9. URODZINY LOTNISKA W MODLINIE

15 lipca Lotnisko Warszawa/Modlin obchodzi 9 rocznicę swojej działalności. O ile w zeszłym roku, ze względu na znacząco ograniczony ruch lotniczy, trudno było z optymizmem patrzeć w przyszłość, o tyle dzisiaj są powody do radości: w sezonie Lato 2021 będzie można odbyć podróż na 55 kierunkach. To ponad 170 lotów tygodniowo, czyli blisko poziomu sprzed wybuchu pandemii.

Pierwsze samoloty na nowym, podwarszawskim lotnisku, wylądowały 15 lipca 2012 roku. W pierwszym roku działalności port obsłużył 850 tys. pasażerów i 6 371 operacji lotniczych, a już po siedmiu latach mógł się poszczycić następującymi wynikami: 3,1 mln obsłużonych pasażerów i 21 050 wykonanych operacji startów i lądowań. Od początku działalności lotniska z usług portu skorzystało ponad 18,6 miliona pasażerów oraz wykonano na nim ponad 131 tysięcy startów i lądowań.

W 2019 roku w siatce połączeń dostępne były 52 kierunki rozkładowe i 8 czarterowych. W sierpniu, po raz pierwszy w historii, przekroczona została bariera 300 tysięcy pasażerów w jednym miesiącu, a 22 sierpnia zapisał się w statystykach portu jako rekordowy pod względem dobowej liczby obsłużonych pasażerów. Tego dnia z usług Lotniska skorzystało 11 310 pasażerów.

Rok 2019 pokazał również, że Lotnisko Warszawa/Modlin jest gotowe do obsługi ruchu czarterowego. W sezonie letnim z Lotniska skorzystało ponad 93 tysiące pasażerów, wybierając oferty wakacyjne czterech największych polskich touroperatorów, m.in. w Bułgarii, Albanii, Grecji i Turcji.

Podwarszawskie Lotnisko jest też pierwszym portem regionalnym, które zostało wyposażone w system bramek biometrycznych. Dzięki uruchomieniu 5 tego typu urządzeń, odprawa graniczna pojedynczego pasażera została znacząco skrócona i trwa maksymalnie kilkanaście sekund.

Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, powiedział: „Patrząc na tempo rozwoju Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, aż trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie udało się osiągnąć tak wiele. Przy współudziale funduszy unijnych wybudowana została prężnie działająca infrastruktura pełniąca rolę istotnego węzła komunikacyjnego w regionie, która dzięki bogatej ofercie lotów niskokosztowych przyczynia się w znaczącym stopniu do wzrostu mobilności transportowej Polaków. W okresie dziewięciu lat skorzystało z niej już blisko 19 mln pasażerów. Nawet pandemiczne turbulencje nie zdołały podciąć Lotnisku skrzydeł, które szybko wraca na ścieżkę wzrostu. O potencjale naszego Lotniska świadczą wybory pasażerów, dzięki którym Lotnisko jest wśród 5 największych lotnisk regionalnych w Polsce.”

Z okazji rocznicy skierował on do wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju lotniska słowa podziękowania:

„Sukces, jakim niewątpliwie jest znalezienie się w tak krótkim czasie w czołówce największych polskich lotnisk nie byłby możliwy bez zaangażowania osób związanych w tym okresie z Lotniskiem Warszawa/Modlin. Wielkie słowa uznania i szczere podziękowania należą się w pierwszej kolejności Pracownikom Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin Sp. z o.o. To Wasza codzienna praca i opieka nad naszymi Pasażerami powoduje, że tak chętnie korzystają z naszych usług. Podziękowania należą się także wszystkim naszym Partnerom Biznesowym – byliśmy i jesteśmy zawsze z Wami i dla Was. Specjalne słowa kierujemy do naszych fantastycznych Pasażerów – tych, którzy już mieli okazję podróżować z naszego lotniska, ale także tych, którzy będą korzystać z naszych usług w przyszłości. Cała załoga Lotniska Warszawa/Modlin zawsze stara się robić wszystko, abyście w tym momencie Waszej podróży, gdy akurat jesteście u nas, czuli się zaopiekowani i bezpieczni. Dziękujemy za tak częste odwiedziny! Choć przez ostatnie kilkanaście miesięcy było trudniej, wygląda na to, że teraz już wszystko powinno wracać do normy. Do szybkiego zobaczenia!”

W czerwcu br. odprawionych zostało 110 680 podróżnych. W stosunku do maja oznacza to wzrost o ponad 230 proc., natomiast w porównaniu do kwietnia tego roku, jest to wzrost o niemal 500 proc. Dane z lipca pokazują w jego pierwszych dwóch tygodniach blisko 140 proc. wzrost liczby odprawionych pasażerów, w stosunku do ubiegłego miesiąca. W najlepszym dniu lipca dobowa liczba obsłużonych pasażerów wyniosła prawie 7,5 tysiąca.

Leszek Chorzewski dodał: „Wynik ten może robić wrażenie, zwłaszcza na tle innych lotnisk, które mają za sobą najcięższy, spowodowany pandemią, okres. Port kontynuuje intensywne działania, aby jego oferta była jeszcze bogatsza. W lipcu uruchomione zostało kolejne nowe połączenie. Od początku miesiąca polecieć można od nas do Zadaru w Chorwacji, zaś od 16 lipca startujemy z połączeniem do stolicy Czech – Pragi.”

Łącznie z Lotniska w Modlinie w sezonie Lato 2021 będzie można odbyć podróż na 55 kierunkach. To ponad 170 lotów tygodniowo, czyli blisko poziomu sprzed wybuchu pandemii.

W czerwcu, pojawiły się atrakcyjne turystycznie, nowe połączenia do Katanii na włoskiej Sycylii, na Rodos i Zakynthos w Grecji. Oprócz tego, samoloty z Lotniska Warszawa/Modlin latają, już tradycyjnie na Kretę, Majorkę czy Teneryfę, a więc na najpopularniejsze dla polskich turystów wyspy. Dodatkowo, od czerwca zwiększyła się częstotliwość lotów do Wielkiej Brytanii.

Prezes Chorzewski skomentował: „Poluzowanie epidemicznych rygorów i wakacje spowodowały, że odprawianych podróżnych jest u nas coraz więcej. Nasz Port to dla wielu z nich lotnisko pierwszego wyboru, z wygodnym dojazdem ze stolicy i innych miejsc w całej północno-wschodniej Polsce.”

Zdjęcia: ModlinAirport.pl
Źródło: www.WaszaTurystyka.pl