BADANIA: CO TRZECI POLAK STARA SIĘ ŻYĆ W STYLU SLOW LIFE

Coraz więcej Polaków deklaruje zainteresowanie stylem slow life, koncentrującym się na świadomym życiu, kontakcie z naturą i równowadze psychicznej. Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń, większość respondentów dostrzega pozytywny wpływ tej formy życia na samopoczucie i zdrowie.

Coraz więcej Polaków wykazuje zainteresowanie spokojniejszym stylem życia. Z danych pochodzących z badania „Majówka w stylu slow life”, przeprowadzonego w kwietniu 2025 roku metodą CAWI na próbie 1360 osób, wynika, że 63 proc. respondentów próbowało już stylu slow life, a 27 proc. chciałoby tego doświadczyć. Co trzeci Polak spędza regularnie czas na świeżym powietrzu, co potwierdza rosnącą popularność stylu opartego na harmonii i uważności.

Najczęściej wskazywane przez uczestników badania aspekty stylu slow life to dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne, odkrywanie codziennych przyjemności oraz możliwość przebywania na łonie natury. Tylko 8 proc. badanych wskazało zdrowe odżywianie jako istotny element tego stylu życia.

Główne korzyści wynikające z praktykowania slow life to według ankietowanych wzrost satysfakcji z życia, poprawa zdrowia oraz zwiększenie świadomości ekologicznej. Jako główną przeszkodę w prowadzeniu takiego stylu życia badani wskazali brak czasu oraz liczne obowiązki zawodowe i domowe.

Respondenci wskazują, że przebywanie w naturze wpływa korzystnie na ich samopoczucie, zmniejsza stres, poprawia jakość snu oraz sprzyja kreatywności. 45 proc. badanych organizuje wypady na łono natury kilka razy w roku, a 25 proc. przynajmniej raz w miesiącu.

„Kontakt z naturą pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani. Świeże powietrze i otaczająca zieleń mogą poprawiać nastrój, a także zwiększać poczucie szczęścia i satysfakcji. Przebywanie na łonie natury może poprawiać zdolność koncentracji i uwagi, co jest szczególnie korzystne dla osób pracujących umysłowo. Regularne przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w naturalnym świetle dziennym, może poprawiać także jakość snu. Natura oferuje oderwanie od zgiełku codziennego życia, pozwalając na wewnętrzne wyciszenie i refleksję” – powiedziała Aleksandra Skimina, psycholog społeczny.

Najbardziej popularnymi aktywnościami są jazda na rowerze, wędrówki piesze, a także formy relaksu takie jak pikniki. Obserwacja przyrody została wskazana najrzadziej, co może świadczyć o preferencjach wobec bardziej aktywnego wypoczynku.

W badaniu zauważono również wzrost zainteresowania fizycznymi formami relaksu. Co trzeci respondent wskazał masaż jako preferowany sposób odprężenia, a 25 proc. – zabiegi pielęgnacyjne. Inne popularne metody regeneracji to rytuały SPA, sesje jogi, sauny, medytacja i zabiegi wellness.

77 proc. badanych uznało, że wyjazdy w stylu slow life pozytywnie wpływają na ich samopoczucie. Najwięcej respondentów (38 proc.) wybrałoby się na weekend w bieszczadzkiej jurcie jako swoje wymarzone miejsce na majówkę. 24 proc. osób preferuje pobyt w domku na wodzie, a 16 proc. badanych wybrało przygody w indiańskim Noce w glampingu (12 proc.) oraz cyfrowy detoks w mazurskich okolicach (10 proc.) to mniej popularne wybory, ale wciąż pokazują zainteresowanie bardziej komfortowymi i zdrowymi formami wypoczynku.

Źródło: Badania Prezent Marzeń / Zdjęcie: Freepik