CZEGO BOJĄ SIĘ POLACY NA URLOPIE

Niczym niezmącony spokój, cisza i możliwość relaksu – blisko połowa Polaków (47%) deklaruje, że tego najczęściej poszukuje podczas letniego urlopu. Jak wynika z badania rankomat.pl, możliwość odpoczynku w komfortowych warunkach jest ważniejsza nawet od słońca, kąpieli w morzu czy turystycznych atrakcji.

Natomiast najbardziej denerwuje nas podczas urlopu zła pogoda. 43% ankietowanych obawia się, że deszcz i brak słońca mogą zepsuć im długo wyczekiwane letnie wakacje. Na liście urlopowych wad znalazły się także m.in.: pijani turyści na wczasach all-inclusive czy krzyki bawiących się dzieci.

Tuż przed rozpoczęciem letniego sezonu urlopowego, multiporównywarka ubezpieczeń i produktów finansowych rankomat.pl zapytała Polaków, co najbardziej cenią w letnich wyjazdach i co podoba im się podczas zagranicznych wojaży. Aż połowa badanych (47%) uważa, że podczas wakacji najważniejszy jest spokój, który pozwala złapać im chwilę oddechu i zregenerować siły przed powrotem do pracy czy szkoły. Nieco mniejszy odsetek wskazuje na letnie słońce, ciepło i kąpiele w morzu (42%), możliwość zobaczenia atrakcji turystycznych (38%), kontakt z innymi nacjami i kulturami podczas urlopu poza Polską (28%) czy poznawanie smaków ich kuchni (27%).

Część z nas spędza letni urlop „na sportowo”. Co piąty ankietowany (21%) deklaruje, że ceni wakacje za możliwość wypraw w góry. Ale dla co dwudziestego badanego (5%) zagraniczny urlop to okazja do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing. Zamiłowanie do aktywności podczas letniego urlopu częściej deklarują mężczyźni niż kobiety. Te z kolei częściej preferują korzystanie z rozrywek wakacyjnych kurortów.

Jeśli chodzi o sytuacje, które przeszkadzają turystom podczas letniego wypoczynku, to nie ma tu zaskoczenia – aż 43% badanych deklaruje, że najbardziej denerwuje ich zła pogoda. Dotyczy to zarówno wyjeżdżających nad rodzimy Bałtyk, jak i spędzających urlop poza granicami Polski. W przypadku tych ostatnich coraz częściej – z uwagi na zmiany klimatyczne – narzeka się na fale upałów w państwach leżących na południe od naszego kraju.

Drugą najczęściej wskazywaną obawą związaną z letnim urlopem, są tłumy w kurortach. Co trzeci ankietowany deklaruje, że nie lubi stać w kolejkach i przeszkadza mu długi czas oczekiwania na posiłek w restauracji. Inne rzeczy, na które się skarżymy to: natarczywi sprzedawcy pamiątek i innych letnich gadżetów (23%), złodzieje (20%), turyści nadużywający alkoholu w ramach hotelowej opcji all-inclusive (18%) czy oszustwa ze strony właścicieli hoteli lub wypożyczalni samochodów (16%). Co dziewiąta osoba (13%) wskazała natomiast, że krzyk i zabawa dzieci to coś, co przeszkadza im w spokojnym wypoczynku.

Wśród wydarzeń, które mogą popsuć nam wakacyjny urlop, są także niespodziewane choroby i nieszczęśliwe wypadki. 15% badanych deklaruje, że obawia się podczas pobytu za granicą choroby lub innego zdarzenia, które będzie wymagało skorzystania z pomocy medycznej. Wszystko to z powodu wysokich kosztów takich świadczeń poza granicami Polski. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez ekspertów rankomat.pl, koszty leczenia złamanej nogi podczas kąpieli w basenie na Wyspach Kanaryjskich wynoszą 250 tys. zł, a zapalenie płuc z powikłaniami w USA to blisko 3 mln zł.

Źródło i infografiki: rankomat.pl / Zdjęcie: Pixabay