DEBATA O PRZYSZŁOŚCI ROT-ÓW I LOT-ÓW W ŚWIETLE NOWEJ USTAWY O PROMOCJI

Czy wobec wstrzymania prac nad nową ustawą o promocji turystycznej, rozmowy o reformach układu POT-ROT-LOT mają sens. Czy regionalne i lokalne organizacje turystyczne mają dążyć do zmian samodzielnie, pozasystemowo? Czy kiedykolwiek wrócimy do rozmów o opłacie turystycznej? Na te między innymi pytania już 6 kwietnia br. odpowiedzą uczestnicy debaty podczas X Jubileuszowego Forum Promocji Turystycznej w Orientarium w Łodzi.

Ustawa o “nowym ładzie” słowem nie wspomina o opłacie turystycznej – można się więc spodziewać, że ta ostatnia nie zostanie przez dłuższy czas wprowadzona. Opłata miała być elementem reformy ustawy o promocji turystycznej w Polsce. Skoro nie zostaje wprowadzona wraz z ogromną rewolucją podatkową, jaką jest „nowy ład”, to raczej nie ma szans na rychłe zmiany w ustawie o promocji.

W debacie „Przyszłość ROT-ów i LOT-ów w świetle nowej ustawy o promocji” wezmą udział: Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej, Izabela Stelmańska, prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej

22 lipca 2021 przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapowiedzieli na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki ofensywę nowelizacyjną w prawie turystycznym. Jak powiedzieli, zmiany wprowadzone zostaną do wszystkich aktów prawnych obowiązujących w turystyce. Miały dotyczyć obiektów noclegowych, przewodników górskich, systemu promocji turystycznej i imprez turystycznych. Początek konsultacji społecznych zapowiedziany został na wrzesień.
Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział także: „Nasze zamierzenia legislacyjne będą dotyczyły także reformy systemu promocji turystycznej, w tym funkcjonowania POT, ROT-ów i LOT-ów.”

Dyrektor departamentu turystyki, Dominik Borek, dodał: „Te trzy elementy: związane z przewodnikami górskimi, hotelami, systemem promocji i opłatą turystyczną chcielibyśmy uporządkować w jednym procesie legislacyjnym za pomocą jednej ustawy.”
Niestety na razie nie słychać nic o pracach prowadzonych nad ustawą o promocji. Czy w związku z tym jest szansa na zmianę systemu pracy lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych? Czy będziemy jeszcze kiedyś rozmawiać o opłacie turystycznej, nie jako o podatku, który „przestraszy turystów”, ale o koniecznym środku do rozwoju turystyki i promocji.? O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi ekspertami 6 kwietnia podczas X Forum Promocji Turystycznej w Orientarium w Łodzi.

Program i rejestracja: TUTAJ

Źródło i zdjęcie: www.WaszaTurystyka.pl