DZIELNICA WISŁA OTWIERA SEZON

Różnorodnie, kulturalnie i aktywnie nad rzeką. Otwarcie Sezonu Letniego nad Wisłą już w najbliższy weekend 21 i 22 maja. W tym roku będzie ono połączone z Dniem Różnorodności Kulturowej.

Wisła i nadwiślańskie brzegi są ulubionym miejscem mieszkańców Warszawy i turystów. Nad rzeką spotykają się całe rodziny, osoby starsze, młodzież, biegacze, rowerzyści. W ostatnich miesiącach w stolicy znalazło schronienie wiele osób ze Wschodu. Hasło Wisła dla wszystkich promowane w ramach Dzielnicy Wisła nabrało szerszego znaczenia. Tegoroczny program Otwarcia Sezonu Letniego nad rzeką i Dnia Różnorodności Kulturowej jest więc skierowany do wszystkich grup wiekowych i narodowości. Wydarzenie jest dobrym momentem, by pokazać Dzielnicę Wisła i jej otwartość gościom z Ukrainy. Dlatego Ratusz prezentuje z jednej strony polską kulturę i tradycje nadwiślańskie, z drugiej strony przybliża mieszkańcom Warszawy kulturę wschodnią.

– Przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii nie celebrowaliśmy otwarcia sezonu nad Wisłą, w tym roku chcemy więc zrobić to z podwójną mocą. Nad wydarzeniem powiewa flaga Dnia Różnorodności Kulturowej. Chcemy zaprosić nad rzekę naszych gości i sąsiadów. Wierzę, że piękno i bogactwo Dzielnicy Wisła urzeknie każdego i pozwoli odetchnąć. Ważne też, że można tu wspaniale spędzić czas nawet nie wydając ani złotówki – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane na najbliższy weekend skupione będą w okolicy Portu Czerniakowskiego. To wyjątkowe miejsce wciąż nieodkryte przez wielu mieszkańców Warszawy. Na mieszkańców czekają zajęcia na wodzie dla każdej grupy wiekowej – szkolenia i warsztaty z żeglarstwa, wioślarstwa, stand-up paddle, kanu i kajakarstwa.

Na lądzie odbędą się warsztaty dla całej rodziny – od haftu, przez sitodruk po taniec. Będą dostępne w letnich klubokawiarniach usytuowanych między bulwarem Flotylli Wiślanej a Portem Czerniakowskim. W restauracjach i barach – Grunt i Woda, Pawilon Fala, Miami Wars oraz Miejsce – czeka też specjalne, weekendowe menu polsko-ukraińskie.

Sercem wydarzenia będzie scena na Płycie Desantu. Zobaczymy tam spektakl grupy Granda z Urzecza, ale zagrają też znakomite zespoły folkowe – polskie Sutari oraz gwiazda z Kijowa Go_A.

Warsztaty i koncerty
Dokładny program wydarzenia „Otwarcie Sezonu Letniego nad Wisłą – Dzień Różnorodności Kulturowej”:

SOBOTA 21.05.2022

WYDARZENIA NA LĄDZIE
11.00-14.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci – Miami Wars | Bulwar Flotylli Pińskiej
12.00 Warsztaty z haftu – Grunt i Woda | Bulwar Flotylli Wiślanej
12.00-16.00 Warsztaty saunowania z saunamistrzem – Sauna Wisła | Port Czerniakowski
12.00 „Różnorodność kulturowa siłą napędową innowacji” – Spotkanie z Prezydentem m.st. Warszawy i Burmistrzem czeskiej Pragi. – Grunt i Woda | Bulwar flotylli Wiślanej
13.15 Desant z Urzecza – spektakl grupy Granda na Urzeczu – Scena | Płyta Desantu
15.00 Warsztaty tańców tradycyjnych – Pawilon Fala | Płyta Desantu
15.00 Urzeczańskie warsztaty taneczne – Plaża przy Płycie Desantu
19.30 Koncert Sutari – Scena | Płyta Desantu
20.30 Koncert GO_A – Scena | Płyta Desantu

WYDARZENIA NA WODZIE
Plaża przy Płycie Desantu. Godz. 12-19 Warsztaty żeglarskie – klasa Omega
Pomost przy Przystani Warszawa | Port Czerniakowski. 12-19 Warsztaty SUP. 12-19 Zajęcia z kajakarstwa. 12-19 Warsztaty wioślarskie
Pomost przy Sauna Wisła | Port Czerniakowski. 12-17 Warsztaty żeglarskie dla dzieci – klasa Optimist

NIEDZIELA 22.05.2022
11.00 Spacer z przewodnikiem wokół Portu Czerniakowskiego. Bosmanat | Port Czerniakowski
12.00 Kulinarne warsztaty dla całej rodziny – posmakuj Młynci. Grunt i Woda | Bulwar Flotylli Wiślanej
14.00-17.00 Warsztaty sitodruku wiślanego. Miejsce | Port Czerniakowski
20.00 Koncert Karolina Cicha & Spółka. Miami Wars | Bulwar Flotylli Pińskiej

Źródło, zdjęcie,grafiki: UM Warszawa