EUROPEJCZYCY POZYTYWNIE NASTAWIENI DO PODRÓŻY

56% Europejczyków jest pozytywnie nastawionych do wakacji letnich, a tylko 27% niechętnie myśli o podróżowaniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez European Travel Comission. Z badania wynika też, że co drugi Europejczyk z większym optymizmem patrzy na podróże w związku z wprowadzeniem szczepionki.

Większość (56%) ankietowanych stwierdziła, że do końca sierpnia 2021 r. wyjedzie na wakacje, albo do kraju, albo do innego kraju europejskiego. Dla porównania, tylko 27% respondentów nie jest jeszcze skłonnych do podróży w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Tak wynika z najnowszego raportu „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 6” opublikowanego przez European Travel Commission.

Pomimo powolnego początku wprowadzania szczepionek w Europie, zaufanie podróżnych nadal rośnie, co daje nadzieję na szybszy powrót do normalności. Z badania wynika, że 48% respondentów z optymizmem podchodzi do planowania wyjazdów, do czego przyczyniło się opracowanie i zatwierdzenie szczepionki COVID-19. Tylko 21% nie jest optymistycznie nastawionych do planowania podróży, niezależnie od szczepień.

Wśród europejskich podróżników wczesnego lata, 9 na 10 ma już sprecyzowane terminy swoich wakacji, głównie na lipiec i sierpień (46%). Kolejnych 29% deklaruje, że zamierza wyjechać jeszcze wcześniej, w maju lub czerwcu. Spośród nich 49% jest skłonnych wyjechać do innego kraju europejskiego, a 36% zamierza spędzić urlop w miejscu zamieszkania.

W momencie, gdy Europejczycy zaczynają rozważać letnie wyjazdy, w centrum uwagi znajduje się to, czy nadchodzące wakacje będą mogły być w pełni wykorzystane. Podczas gdy środki kwarantanny są nadal głównym powodem do niepokoju dla 16% podróżujących w pierwszych dniach wakacji, dla 11% ankietowanych istotnym problemem stają się ograniczone możliwości wyjazdu ze względu na ograniczenia związane z COVID-19.

Ponadto, istnieje obecnie zwiększone poczucie ostrożności w odniesieniu do odwiedzania barów i restauracji. 13% respondentów uważa, że miejsca te stanowią pewne ryzyko dla ich zdrowia. 17% Europejczyków uważa, że latanie samolotem jest potencjalnie niebezpieczne.

Mimo że letnie wakacje znajdują się na liście życzeń większości ankietowanych Europejczyków, kraje różnią się pod względem stopnia entuzjazmu. Polacy (79%) i Włosi (64%) są liderami w planowaniu wyjazdów przed końcem sierpnia, za nimi plasują się mieszkańcy Austrii (57%), Niemiec i Holandii (56%). Wśród pierwszej piątki, Włosi skłaniają się ku wyjazdom krajowym (53%), podczas gdy ponad 2 na 5 respondentów z pozostałych rynków pochodzenia wyraźnie preferuje wyjazdy zagraniczne.

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: European Travel Comission