GŁOSUJ NA MAZOWIECKIE CUDA 2024

Ruszył plebiscyt „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler. Redakcja wspólnie z czytelnikami wybierze nowe „Cuda Polski 2024”. Przez cztery tygodnie internauci z całej Polski będą głosować na najbardziej atrakcyjne i warte odwiedzenia miejsca – w każdym województwie wytypowano po 3 miejsca, regiony lub atrakcje.

Na wybraną atrakcję można codziennie oddać 1 głos aż do 5 czerwca włącznie. LINK DO GŁOSOWANIA: https://www.national-geographic.pl/cuda-polski/2024/mazowieckie

W województwie mazowieckim głos oddajemy na:
• Dzielnicę Wisła w Warszawie,
• Wzgórze Tumskie w Płocku,
• Nadbużańską Krainę Spokoju.

Celem konkursu jest wspieranie lokalnej turystyki i odkrywanie ciekawych, często nieznanych miejsc w Polsce. Promocja miejsc, które staną się inspiracją do ich odwiedzenia i zachętą do zboczenia z utartego szlaku.

A oto krótkie opisy nominowanych atrakcji województwa mazowieckiego:

Dzielnica Wisła

  Wisła – ostatnia duża dzika rzeka w Europie. Na lewym brzegu nowoczesne bulwary (a przy nich m.in. Centrum Nauki Kopernik, Park Fontann, Ogrody pod Zamkiem Królewskim, niedaleko na Stare Miasto). Prawy brzeg zachował swój naturalny charakter i jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. W tym roku oba brzegi rzeki połączył nowy post pieszo-rowerowy – ważna atrakcja turystyczna na mapie Warszawy. Poza tym wzdłuż dzikiego, praskiego brzegu działa i rozwija się kilka plaż – m.in. Poniatówka, La Playa, plaża przy moście Łazienkowskim. Ścieżką spacerowo-rowerową można dojechać spod mostu Siekierkowskiego aż na Tarchomin, niezależnie od ruchu ulicznego.

Wzgórze Tumskie

  Historyczne centrum. Tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. To właśnie od tego miejsca najlepiej zacząć spacer po Płocku. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem. Płock był przez 60 lat stolicą Polski.
Ze Wzgórza Tumskiego rozciąga się piękny widok na rozległą dolinę Wisły oraz molo, które jest jednym z ciekawszych w Polsce – zostało zbudowane wzdłuż biegu rzeki.

Nadbużańska Kraina Spokoju

   Niezagospodarowany, meandrujący swobodnie Bug z mnóstwem odnóg i starorzeczy, lasy mieszane i liściaste, bagniska i torfowiska, doliny rzeczne ze skarpami, a w promieniu wielu kilometrów tylko odgłosy natury. Najbardziej wysunięty na wschód kraniec województwa mazowieckiego to jednocześnie jeden z jego najbardziej dzikich zakątków, w którym zachowały się tereny niemal dziewicze. Nadbużańska Kraina Spokoju to wiele kilometrów szlaków rowerowych i spacerowych tras, wieże i punkty widokowe, a także lokalne ciekawostki – np. hodowla alpak, którą mogą odwiedzać turyści czy pomnik rakiety – repliki niewybuchu, który spadł na te tereny w trakcie wojny. To także doskonała kuchnia, bazująca na lokalnych produktach.

Fot. tytułowa: Piotr Krzeslak / National Geographic Traveler

Zdjęcia miejsc na Mazowszu: Archiwum MROT

#nationalgeographic #cudamazowsza