HACKATHON – SZANSA NA NOWE ROZWIĄZANIA DLA TURYSTYKI

Trzy dni burzy mózgów i szansa na stworzenie unikatowego pomysłu na biznes z wykorzystaniem danych satelitarnych i nawigacyjnych. Tak w skrócie będzie wyglądał 3rd CASSINI Hackathon, który odbędzie się 12-14 maja w Krakowskim Parku Technologicznym. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, to hackathon dla ludzi ambitnych, którzy chcą zmieniać branżę turystyczną na lepsze.

3rd CASSINI Hackathon odbędzie się równolegle w 10 europejskich krajach! Krakowski Park Technologiczny, który jest lokalnym organizatorem spotkania w Polsce, jako jedyny organizuje to wydarzenie w formie stacjonarnej. Dla wszystkich uczestników będzie to szansa by się spotkać, wspólnie pracować, a przede wszystkim stawić czoła globalnym wyzwaniom i stworzyć nowatorskie rozwiązania wykorzystujące dane satelitarne. Na najlepszy zespół w Polsce czeka nagroda główna w wysokości 10 tys. zł. Zwycięskie zespoły z każdego kraju wezmą także udział w walce o półroczny program mentoringowy, który obejmuje 100 godzin indywidualnych konsultacji z ekspertami.

W tym roku organizatorzy zdefiniowali trzy główne wyzwania, które mają wspierać odpowiedzialną turystykę oraz tworzyć zrównoważone i przyjazne dla klimatu sposoby podróżowania. Celem obecnej edycji wydarzenia jest wypracowanie inteligentnych rozwiązań wspierających ideę zrównoważonej turystyki oraz promowanie przemyślanej i odpowiedzialnej eksploracji europejskich walorów przyrody. Oczywiście wszystko to w oparciu o wykorzystanie danych satelitarnych. Każdy uczestnik otrzyma dostęp do europejskich danych kosmicznych, danych satelitarnych programu Copernicus (dane Obserwacji Ziemi), a także usług pozycjonowania i nawigacji Galilego i EGNOS. To właśnie z ich pomocą uczestnicy będą odpowiadać na główne wyzwania 3rd CASSINI Hackathon.

Sektor kosmiczny coraz częściej dostrzegany jest przez firmy jako istotny dla wielu gałęzi gospodarki. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań wykorzystujących bezpłatne dane satelitarne programów Copernicus oraz Galileo, które sprawdzają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Teraz, podczas hackathonu chcemy znaleźć inteligentne i innowacyjne rozwiązania wykorzystujące dane satelitarne i nawigację do rozwiązania problemów związanych z turystyką. – mówi Dorota Skotnicka, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego

Dane satelitarne są wykorzystywane praktycznie w każdej branży, a możliwości, jakie otwierają przed firmami i startupami są ogromne. Coraz więcej osób łączy swoją wiedzę w określonym obszarze, uzupełniając ją o systemy nawigacyjne, dzięki temu z powodzeniem zapełnia nisze na rynku i tworzy unikalne rozwiązanie biznesowe. Dane satelitarne wykorzystuje się także w turystyce i to nie tylko w celu nawigowania do punktu docelowego podróży, ale także w celu rozwiązywania istotnych problemów z jakimi się mierzy.

CASSINI Hackathon to projekt zainicjonowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego. Projekt zakłada cykl 6 wydarzeń, które dzięki wykorzystaniu europejskich technologii kosmicznych stawiają czoła globalnym wyzwaniom.

Na zgłoszenia do udziału w hackathonie Krakowski Park Technologiczny czeka do 6 maja 2022 r. Rejestrować mogą się całe zespoły, minimum trzyosobowe lub też pojedyncze osoby, które stworzą zespół na miejscu. 3rd CASSINI Hackathon to nie tylko szansa na wypracowanie ciekawego pomysłu biznesowego i rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do nawiązania trwałych znajomości, czy spędzenia czasu w kreatywnym gronie.

Aby wziąć udział w hackathonie, nie trzeba być specjalistą od danych kosmicznych, trzeba mieć dobry pomysł na rozwiązanie z zakresu turystyki. Szukamy ludzi, którzy mają zdefiniowane problemy współczesnej branży turystycznej i wiedzą, jak można je rozwiązać. Wszystko po to, by zwiedzanie współczesnych miejsc było jeszcze lepiej zorganizowane i dużo bardziej komfortowe dla turystów. Zapraszamy do udziału
Na przełomie kwietnia i maja dla uczestników przewidziane są także spotkania online, które pomogą zidentyfikować problemy branży turystycznej oraz pozwolą poznać sposoby wykorzystania danych satelitarnych.

Aplikować można pod adresem: https://taikai.network/en/cassinihackathons/hackathons/revisit-europe

 

Źródło: materiał prasowy / Zdjęcie: Pixabay