JAKICH WAKACJI SZUKANO W POLSCE

Ostatnie kilka lat przyniosło spore zmiany w sposobie planowania wakacji. Obserwujemy nowy trend spędzania wolnego czasu, bo popularne stały się wyjazdy zbudowane wokół autentycznego doświadczenia, ukierunkowane na przeżywanie emocji i szukanie wyjątkowych doznań. Trend ten wydają się potwierdzać dane serwisu OLX, z których wynika, że Polacy planujący wypoczynek wakacyjny coraz częściej wybierają noclegi, które gwarantują im możliwość samodzielnego zaplanowania wyjazdu oraz realizację pasji.

Polska z roku na rok staje się miejscem coraz częściej wybieranym przez turystów zagranicznych, ale walory turystyczne naszego kraju chętniej odkrywają również rodacy. Potwierdzeniem tego są wyniki Revolut Travel Report 2024, z którego wynika, że 44% Polaków planuje wakacje w kraju. Spodziewać się można, że trend ten zyska na popularności, zważywszy na fakt, że aktywny wypoczynek na łonie natury to forma podróżowania wybierana przez 36% polskich turystów. Będą temu sprzyjały programy takie jak „Zrównoważona turystyka”, polegające m.in. na stworzeniu ponadregionalnych tras turystycznych, ścieżek rowerowych oraz zaplecza dostosowanego do potrzeb turystyki kajakowej i kamperowej.

Według danych GUS najpopularniejszym miesiącem na planowanie wyjazdów wakacyjnych jest sierpień. W 2023 roku w obiektach noclegowych na terenie kraju przebywało ok. 5 mln osób. Jeśli zaś chodzi o długość pobytu, najczęściej decydujemy się na krótsze wyjazdy, do 7 dni – takiego wyboru dokonuje ponad połowa Polaków.

Samodzielną organizację podróży umożliwia OLX, a dane serwisu potwierdzają, że Polacy planujący wakacje w Polsce, wybierają noclegi w miejscach, które gwarantują im swobodę, autentyczne doświadczenia, a także możliwość odzyskania równowagi i regenerację. Potwierdzają to również badania rynku – respondenci deklarowali, że interesuje ich przede wszystkim aktywny wypoczynek – aż 58% stawia na zwiedzanie lokalnych zabytków, potem plażowanie (46%) i spędzanie czasu z rodziną (39%).

Polacy na wakacjach coraz częściej doceniają także lokalne kuchnie i chcą poznać miejscowe tradycje. Stąd zainteresowanie turystyką kulinarną, czyli poznawaniem innych kultur poprzez smak regionalnych potraw. Podążając tym tropem obserwujemy również rozwój eno- i biroturystyki, a więc wyjazdów związanych z poznawaniem historii rodzimych tradycji winiarskich i browarniczych.

Najbardziej obleganymi kierunkami wyjazdów wakacyjnych, poza polskim morzem (37% wskazań) są góry (22%) i jeziora (19%). W 2023 roku najwięcej turystów odwiedziło województwo zachodniopomorskie. Według danych OLX najpopularniejszymi wakacyjnymi miejscowościami są nadmorskie Pobierowo oraz Karpacz w górach. Co ciekawe, po sezonie zimowym Zakopane wypadło z top 10 wyszukiwań, a w pierwszej dziesiątce znalazły się za to Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot i Władysławowo. Obok popularnych i dużych ośrodków turystycznych coraz częściej pojawiają się mniej oczywiste miejsca do spędzania wakacyjnego wypoczynku. Są one wybierane przez osoby świadomie poszukujące nowych i niepowtarzalnych doświadczeń oraz przez tych, którzy szukają usług nakierowanych na zdrowie czy aktywny wypoczynek. Wśród nich znajdziemy kwatery zlokalizowane w Międzybrodziu Bialskim w powiecie żywieckim, Kruklankach w województwie suwalskim i Sosnówce w dolnośląskim oraz w okolicach Ełku, Rynu i Szczecinowa na Mazurach, które coraz chętniej wybieramy na wakacyjne wypady. Natomiast numerem jeden w tym sezonie jest urokliwa wieś Spalona, położona w Górach Bystrzyckich, tuż przy granicy z Czechami. Oprócz szlaków turystycznych są tu świetnie przygotowane leśne ścieżki rowerowe, o różnym stopniu trudności, a lista atrakcji, zabytków i miejsc wartych odwiedzenia na Dolnym Śląsku jest tak długa, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Dane OLX potwierdzają, że najchętniej wypoczywamy w miejscach, które gwarantują możliwość rekreacji, uprawiania sportów, niepowtarzalną atmosferę, ciekawe wydarzenia kulturalne, relaks na łonie natury. Dążymy do spędzenia urlopu na własnych zasadach, z rodziną, w pojedynkę lub w gronie przyjaciół. A jak podróżujemy najczęściej? Z rodziną, ale szczególnie atrakcyjną formą wyjazdów dla osób w wieku 25-34 lata jest spędzanie wolnego czasu z partnerem lub partnerką. Młodzież natomiast najchętniej podróżuje ze znajomymi6.

Warto również zwrócić uwagę na to, jaki typ noclegów jest najczęściej wyszukiwany w serwisie OLX. Dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty oraz pobyty w agroturystyce. Coraz chętniej szukamy też domków do wynajęcia (+19% mdm), a szczególnie tych położonych nad jeziorem (+36% mdm). Rekordy popularności na OLX bije również kryterium „zwierzęta mile widziane”. Wprowadzony w serwisie dodatkowy parametr to efekt tego, że coraz więcej Polaków urlopy planuje spędzić w towarzystwie swoich czworonożnych pupili. Poszukiwanie samodzielnych apartamentów z kuchnią, czy kilkoma sypialniami wiąże się na pewno z czynnikiem ekonomicznym – jadąc w większej grupie, można zaoszczędzić, a co za tym idzie pozwolić sobie na więcej atrakcji. Wśród użytkowników OLX największą popularnością cieszą się oferty z dodatkowymi udogodnieniami w wakacyjnym miejscu zamieszkania. Poszukują oni kwater z jacuzzi, sauną, basenem lub balią. Dla rodzin z dziećmi ważny jest także dostęp do placu zabaw i atrakcje dla najmłodszych w najbliższej okolicy. Zainteresowanie wynajmem domków czy agroturystyką potwierdza zmianę modelu spędzania wolnego czasu, w którym cenimy samodzielne planowanie codziennych aktywności i możliwość obcowania z przyrodą. W sezonie letnim 2023 najpopularniejszym ogłoszeniem w serwisie OLX było to, dotyczące wynajmu domku z jacuzzi, solarium i sauną. Domek położony jest w województwie dolnośląskim, nad jeziorem, z bezpośrednim dostępem do plaży. To ogłoszenie wyświetlone zostało ponad 125 tys. razy i zebrało ponad 6700 odpowiedzi od użytkowników.

Jeszcze przed majówką zaobserwowaliśmy 10% wzrost zainteresowania ofertą noclegową i wzmożony ruch w serwisie. Obecnie dostępnych jest blisko 30 tys. ogłoszeń. Coraz więcej właścicieli decyduje się na zamieszczenie swoich ofert noclegowych na OLX. Cieszy nas również widoczna zmiana jakości publikowanych ogłoszeń, które zawierają więcej zdjęć i informacji przydatnych przy wyborze miejsca. Dużym ułatwieniem jest także kalendarz rezerwacji, w którym można sprawdzić dostępność obiektu i zarezerwować nocleg w konkretnym terminie. Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby poszukujące miejsc noclegowych mogą się bezpośrednio skontaktować z wynajmującym, poprosić o dodatkowe informacje lub zdjęcia i u źródła dowiedzieć się o lokalnych atrakcjach. Możliwość bezpośredniego kontaktu z właścicielem obiektu daje możliwość dopasowania noclegu do osobistych preferencji, nawet tych najbardziej oryginalnych. podkreśla Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Źródło i inforgafika: OLX / Zdjęcie: Pixabay