LABORATORIUM INICJATYW TURYSTYCZNYCH – WARSZTATY W RADOMIU

11 lipca br. w Radomiu w zabytkowej Kamienicy Deskurów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Radomskiej – lidera jednej z dwóch inicjatyw uczestniczących w Programie Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele członków inicjatywy, m.in.: Miasta Radom, Gminy Szydłowiec, Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, przewodników miejskich i Stowarzyszenia Droga Mleczna.

Spotkanie miało charakter roboczy. Po wstępnej prezentacji idei Laboratorium Inicjatyw Turystycznych oraz Programu Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych Mazowsza, przedstawieniu merytorycznego i finansowego zakresu wsparcia inicjatywy, rozpoczęła się część warsztatowa spotkania. W trakcie warsztatów uczestnicy pracowali nad zdefiniowaniem nieoczywistego potencjału turystycznego Radomia i Szydłowca oraz idącymi za tym możliwościami ich wykorzystania do stworzenia atrakcyjnej oferty turystycznej. To pierwsze z cyklu zaplanowanej serii spotkań, które mają doprowadzić do stworzenia produktów turystycznych w oparciu o tematyczne spacery po Radomiu i Szydłowcu. Ze spacerów będzie można skorzystać już w przyszłym roku.

Na efekty pracować będziemy do marca przyszłego roku, a nad strategią marki i komercjalizacji produktu będzie pracował zespól ekspertów, których – zgodnie z założeniami Programu Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych Mazowsza – finansuje Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Program Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych Mazowsza jest pierwszym działaniem w ramach projektu Laboratorium Inicjatyw Turystycznych uruchomionym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. To pierwsza w Polsce forma wsparcia komercjalizacji marek i produktów turystycznych regionu. W tym celu, w 2022 r. MROT wraz z ekspertami zewnętrznymi opracowała metodologię inkubowania inicjatyw turystycznych, która w bieżącym roku ma swoją premierę w praktyce.

Pilotażowa edycja Programu Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych Mazowsza to pierwszy w Polsce taki program, który nie tylko będzie uczył, jak stworzyć ofertę turystyczną, ale także sfinansuje m.in.:
– opiekę doradczą ekspertów i specjalistów w okresie inkubacji
– powstanie strategii lub programu komercjalizacji produktu i marki
– promocję inicjatywy w ramach działalności MROT.