MAPA HOTELI I RESTAURACJI SPEŁNIAJĄCYCH WYMOGI ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Niestety jeszcze nie w Polsce… Ale widać wyraźny trend światowy w tej dziedzinie, który warto naśladować. Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła szczegółową mapę certyfikowanych miejsc noclegowych, która pomaga podjąć świadomą decyzję, gdzie można spędzić urlop i samemu doświadczyć jak energia słoneczna, wiatrowa lub wodna skutecznie zamienia się w energię elektryczną. Mapa prezentuje ponad 1500 dostawców usług hotelowych, którzy spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju. 

Odpowiedzialne podróżowanie to nie tylko nowy trend turystyczny, ale też główna i coraz bardziej zauważalna zasada stosowana podczas urlopu lub wakacyjnego wypoczynku. W Niemczech znajduje się ponad 3000 certyfikowanych miejsc noclegowych i restauracji, których działalność nie ogranicza się jedynie do prowadzenia własnej firmy, ale przyczynia się do tego, że zrównoważony rozwój staje się filozofią życia.

Urlop na łonie przyrody jest drugą najczęściej wymienianą formą turystyki przyjazdowej w Niemczech i stanowi 35 proc. udziału w rynku. Ekologia i podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju to ważne aspekty w działaniach promocyjnych Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), która przez ostatnie dwa lata z sukcesem prowadziła kampanię „Feel Good”.
Nie ma znaczenia o jakiej ilości łóżek w obiekcie mowa – w każdym z tych miejsc nieekonomiczne rozwiązania energetyczne, krok po kroku ustępują pola energii odnawialnej.

Hotele i obiekty noclegowe stają w obliczu nowej rzeczywistości i muszą sobie odpowiedzieć na pytanie jak wprowadzić nowe rozwiązania, aby były bezpieczne dla środowiska, ale i przyjazne dla portfela. Eksperci z branży hotelarskiej proponują wiele wykonalnych i przystępnych cenowo rozwiązań w sektorze turystyki miejskiej i hoteli rodzinnych kategorii B&B.
Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła szczegółową mapę certyfikowanych miejsc noclegowych, która pomaga podjąć świadomą decyzję, gdzie można spędzić urlop i samemu doświadczyć jak energia słoneczna, wiatrowa lub wodna skutecznie zamienia się w energię elektryczną. Mapa prezentuje ponad 1500 dostawców usług hotelowych, którzy spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju. Wyboru dokonano we współpracy z ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i specjalistami od turystyki z każdego kraju związkowego.

Certyfikowane obiekty można znaleźć na stronie: https://www.germany.travel/en/feel-good/accommodation.html.
Pod hasłem „Zielone Perły” (Green Pearls) podróżni zobaczą ekologiczne ośrodki wypoczynkowe i restauracje, które w swoje kuchni korzystają wyłącznie ze składników pochodzących z okolicznych pól. Certyfikowane miejsca noclegowe obejmują m.in. biohotele, które wykorzystują w 100 proc. ekologiczną żywność i napoje. Natomiast znak „Niebieska Jaskółka” (Blaue Schwalbe) poświadcza szczególnie ekologiczną orientację pensjonatów i hoteli usytuowanych w miejscach, gdzie trudniej dotrzeć samochodem lub komunikacją miejską.

Wykaz i opisy certyfikatów znajdują się TUTAJ

Na stronie DZT https://www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html można znaleźć też kalkulator myclimate CO2, który wyliczy ślad dwutlenku węgla podczas podróży samolotem lub samochodem.

Zdjęcie tytułowe: Rhodt unter Rietburg: hotel Alte Rebschule/fot. DZT/Jens Wegener

Źródło: DZT/www.WaszaTurystyka.pl