MAZOWIECKIE INSTYTUCJE KULTURY WSPIERAJĄ UKRAINĘ

Bezpłatne zwiedzanie, zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych czy charytatywne koncerty i spotkania, to tylko niektóre formy wsparcia, jakie podejmują marszałkowskie muzea, teatry i biblioteki na Mazowszu. – To wsparcie jest bardzo ważne szczególnie dla dzieci, które choć na chwilę mają możliwość oderwać się od złych wspomnień – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Bezpłatne zajęcia i warsztaty dla dzieci

Muzea i biblioteki (np. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy Muzeum Mazowieckie w Płocku) oferują ukraińskim dzieciom zajęcia edukacyjne i warsztaty. Już 19 marca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie organizuje warsztaty „Gry i zabawy Azjatyckie”. Muzeum Wsi Radomskiej planuje w sezonie letnim lekcje muzealne, a Biblioteka Pedagogiczna w Płocku uczy dorosłych podstaw polskiego i topografii miasta. Z kolei najmłodszym proponuje codzienne zajęcia czytelnicze „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO”, zajęcia z podstaw kodowania, zajęcia z książką czy z piaskiem kinetycznym. Trwa też prowadzona przez Biblioteki Pedagogiczne w Warszawie i Płocku zbiórka książek w języku ukraińskim dla dzieci, a także książek obrazkowych, kolorowanek i książek do nauki języka polskiego jako obcego.

Przewodnicząca sejmikowej komisji kultury i dziedzictwa narodowego, radna Jadwiga Zakrzewska docenia wkład mazowieckich instytucji kultury w pomoc uciekającym przed wojną. – Nasze muzea czy teatry dbają nie tylko o dziedzictwo regionu, ale też całego kraju, a w ostatnim czasie  swoimi działaniami również aktywnie wspierają Ukrainę. Zapewniają bezpłatne zwiedzanie i zajęcia dla dzieci z Ukrainy, organizują zbiórki, wydarzenia kulturalne i koncerty charytatywne. Dlatego jestem im szczególnie wdzięczna i dziękuję wszystkim pracownikom mazowieckich instytucji kultury, a także artystom zarówno polskim, jak i ukraińskim za tak duże zaangażowanie i wsparcie podkreśla.

Muzea za darmo i po ukraińsku

Muzea oferują bezpłatne zwiedzanie, a część z nich przygotowało także podpisy w języku ukraińskim lub tłumacza. Jak zaznacza Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w tych trudnych dla Ukrainy czasach muzeum stara się przygotować ofertę również w języku ukraińskim dla tych wszystkich, którzy przybyli do Polski. – Wystawa o podróżowaniu „To tu, to tam” ma podpisy w tym języku. Przygotowaliśmy kilka spotkań dla dzieci również po ukraińsku, bo wiemy że to właśnie matki i dzieci przybywają do Warszawy i na Mazowsze. Chcemy, żeby czuli się tutaj dobrze – dodaje. Z kolei Teatr Dramatyczny w Płocku jest w trakcie ustalania szczegółów wstępu Ukraińców na przedstawienia i oprowadzanie po teatrze z tłumaczem. Jest także w stałym kontakcie z mieszkańcami Ivano-Frankivska, w którym grywał spektakle.

Darmowe e-booki

Niektóre instytucje, jak np. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie czy Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu pełnią również rolę informacyjną. Udostępniają przydatne linki do darmowych e-booków dla ukraińskich dzieci oraz pliki do pobrania z podstaw ukraińskiego dla polskich nauczycieli. Rozpowszechniają informacje o darmowych książkach, możliwości zameldowania, propozycjach zatrudnienia czy zapisania dziecka do przedszkola.

Solidaryzując się z Ukrainą, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie publikuje również w języku ukraińskim serię postów poświęconych ukraińskiej literaturze, jej pisarzom, poetom i eseistom. Muzeum Niepodległości wydaje Kwartalnik Kresowy częściowo w języku ukraińskim i przygotowuje antologię współczesnej poezji ukraińskiej. A Instytut Jana Pawła II opracowuje druk podręczników „Wychowanie do Wartości. Szkoła Podstawowa. Poziom 0-8” w wersji ukraińskiej i będzie prowadzić kurs języka ukraińskiego online dla pracowników i studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydarzenia kulturalne

W ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” mazowieckie instytucje kultury organizują liczne wydarzenia od spotkań poszerzających wiedzę o Ukrainie, wystaw, spektakli czy wycieczek po koncerty ukraińskich artystów, z których dochód przeznaczany jest na pomoc uchodźcom. Jeszcze w marcu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaplanowało wystawę plakatów antywojennych „Plakatem w wojnę” i koncert muzyków ukraińskich, planowana jest również wycieczka dla matek z dziećmi przebywającymi w tym rejonie. W programie jest zwiedzanie muzeum, zabawy, warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne i ognisko z poczęstunkiem. Natomiast 26 marca odbędzie się wydarzenie artystyczne – monodram ,,Simona K. Wołająca na puszczy’’, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

Polska inicjatywa muzealnicza pomaga chronić dziedzictwo Ukrainy

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zadeklarowało chęć przyjęcia zbiorów ewakuowanych z Ukrainy, a warszawskie Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Sportu i Turystyki dołączyły do Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy. Celem projektu jest wsparcie w ochronie narodowego dziedzictwa kulturowego Ukrainy.  Zakłada długofalowe działanie na rzecz ukraińskich muzealników. Podjęta wspólnie z innymi muzeami w Polsce inicjatywa ma miedzy innymi pomóc w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej oraz wsparcie w dokumentacji, digitalizacji i inwentaryzacji zbiorów.

#MazowszeSolidarnezUkrainą

Źródło i zdjęcie: Mazovia.pl