MAZOWSZE DLA UKRAINY

Mazowsze dla Ukrainy to akcja pomocy prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego polegająca m.in. na przekazaniu obywatelom Ukrainy wyposażonych karetek ratunkowych, sprzętu medycznego, generatorów prądu elektrycznego, pomocy humanitarnej oraz wsparcia na wielu innych płaszczyznach.

Jednym z elementów akcji „Mazowsze dla Ukrainy” była organizacja 14-dniowego pobytu na Mazowszu setki dzieci i młodzieży z obwodu winnickiego na Ukrainie. Dzieci to grupa szczególnie dotknięta wojną, ich rodziny biorą udział w walkach o wolność Ukrainy. Przyjazd do naszego regionu pozwolił na fizyczne i psychiczne ukojenie dzieci i młodzieży.

Pamiętam te dzieciaki jak przyjechały 4 maja. Były niepewne i wystraszone. Na ich twarzach rysował się niepokój tego, co je tutaj spotka. Dzisiaj oglądam je po 2 tygodniach pobytu na Mazowszu. Są pełne energii, pozytywnych emocji, mają uśmiech na twarzy. Mam nadzieję, że ten czas dał im tak potrzebną chwilę wytchnienia – powiedziała Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Celem akcji było zapewnienie im odskoczni od tego, co na co dzień przeżywają w swoim kraju. To był czas na tak bardzo ważne odprężenie psychiczne. Mimo trudnych początków, na koniec pobytu w Polsce widać było w nich ogromną zmianę. – W pierwszych dniach dzieci bały się wszystkiego. Sam widok, czy dźwięk lecącego samolotu powodował duży strach. Dla nich lecący samolot kojarzy się z niebezpieczeństwem. Po dwóch tygodniach nie ma już w nich takich reakcji. Jest radość i wdzięczność za pobyt na Mazowszu. To był dla nich bardzo ważny i potrzebny czas – powiedziała Larysa Michaliszyn pilot wycieczki.

Bazą pobytu ukraińskich dzieci był Park Rozrywki Julinek. W trakcie wycieczek grupa zwiedziła między innymi Pałac w Wilanowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie, Kampinoski Park Narodowy, Orientarium w Łodzi, Płock i Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku oraz uczestniczyła w rejscie statkiem po Wiśle. Rozrywkę zapewniały wizyty między innymi w Farmie Iluzji oraz Parku Wodnym Suntago. Harmonogram wydarzeń każdego dnia był pełen atrakcji. – Najbardziej podobało nam się to, jak dużo mogliśmy tutaj zwiedzić i zobaczyć. Każdego dnia działo się bardzo dużo – mówiły dzieci ostatniego dnia wizyty. Zapytane o to, co zrobiło na nich największe wrażenie wskazywały między innymi taras widokowy na szczycie Pałacu Kultury i Nauki oraz ZOO w Płocku.

Ostatniego dnia pobytu dzieci zorganizowały spotkanie ze wzruszającym podziękowaniem za bezpieczne wakacje na Mazowszu. Podczas swojego występu zaprezentowały pełne emocji i smutku wiersze, pokazy oraz śpiewały piosenki, a koncert zakończony został minutą ciszy po bohaterach poległych w wojnie na Ukrainie. To wszystko było niezwykle przejmujące. Z jednej strony radość ostatnich tygodni i ogromna wdzięczność, które mieszały się z powracającymi emocjami związanymi z powrotem do Ukrainy.

– Od samego początku staramy się pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Nazwę to takim oderwaniem się od tej rzeczywistości, w której przyszło im żyć, czyli od wojny, od alarmów, od grozy tego wszystkiego co w tej chwili spotyka je w Ukrainie – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Pobyt dzieci z obwodu winnickiego w Ukrainie w ramach akcji „Mazowsze dla Ukrainy” to wspólna inicjatywna Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zdjęcia: Archiwum MROT