MAZOWSZE NA FILMOWO POLECA SIĘ TURYSTOM

Od dawna Mazowsze przyciągało uwagę wybitnych reżyserów, takich jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Stanisław Bareja. To w tym regionie powstały tak kultowe produkcje jak „Ogniem i Mieczem”, „Czterej pancerni i pies” oraz „Rejs”. Tu nakręcono wiele niezapomnianych scen, które zapisały się w historii polskiego kina. Dzięki szlakowi turystycznemu „Mazowsze na Filmowo” turyści mają teraz wyjątkową okazję, by osobiście odwiedzić te magiczne miejsca i poczuć atmosferę ulubionych filmów.

Przewodnik turystyczny „Mazowsze na Filmowo” został stworzony z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i  opracowany przez Marka Szymańskiego i firmę Landbrand. Analiza autorów wykazała, że Mazowsze jest scenerią dla około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka Mazowsza stały się tłem dla produkcji, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina oraz najpopularniejszych seriali.

’Mazowsze na Filmowo’ to unikalna inicjatywa, która łączy miłość do kina z promocją naszego pięknego regionu. Jesteśmy dumni, że możemy zaprosić turystów do odkrywania Mazowsza w zupełnie nowy, filmowy sposób. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także podróż przez historię polskiej kinematografii – zaznacza Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej podróżowanie szlakiem „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko świetna zabawa, ale również edukacyjna przygoda. Odwiedzając miejsca znane z ekranu, można dowiedzieć się więcej o historii regionu, architekturze i kulturze Mazowsza. To także doskonała okazja do integracji rodzinnej – zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie.

Mazowsze stało się scenerią dla wielu filmów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej kinematografii. Leoncin, położony w Puszczy Kampinoskiej, wcielił się w rolę Litwy w ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pałac w Radziejowicach stał się Soplicowem w przedwojennej superprodukcji. Pałac w Łącku posłużył jako tło dla odcinka „Stawki większej niż życie”, gdzie kapitan Kloss spędzał urlop. Seroczyn był przez wiele tygodni filmowym Serbinowem w „Nocach i dniach”, a rezerwat nieopodal zasłynął z kwitnących nenufarów. Warszawska Praga często zmieniała swoje oblicze, stając się lewobrzeżną częścią stolicy w takich filmach jak „Pianista” i „Korczak”.

Niezwykły potencjał filmowy Mazowsza pokazują również zaskakujące i kreatywne adaptacje lokalizacji. Grochalskie Piachy w Puszczy Kampinoskiej imitowały pustynię w Iraku w „Operacji Samum”. Zamek w Czersku przeniósł widzów do świata fantasy w „Wiedźminie”. Płock odgrywał kosmos w filmach o Panu Kleksie, Otwock zamienił się w Sandomierz w „Ojcu Mateuszu”, a Żyrardów udawał Gdańsk w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

– Przygotowując szlaki filmowe po Mazowszu towarzyszyła nam myśl, żeby to nie było samo zwiedzanie dla zwiedzania miejsc związanych z filmami, ale połączenia tego z wypoczynkiem, z dowiedzeniem się czegoś o historii mówi Marek Szymański, autor przewodnika „Mazowsze na Filmowo”Mazowsze to niekończąca się opowieść. Mamy jeziora, mamy quasi pustynię w Puszczy Kampinoskiej, mamy dużo zieleni, mamy piękne rzeki, mamy dużo obiektów zabytkowych, które mogą zagrać coś historycznie, ale mamy również Warszawę jako przestrzeń samą w sobie, gdzie powstało mnóstwo dawnych seriali i filmów i cały czas powstają nowe.

Przewodnik „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko kompendium filmowych lokalizacji Mazowsza, ale także źródło informacji o pozafilmowych atrakcjach regionu. Zawiera gotowe pomysły na całe podróże, miejsca gdzie warto zatrzymać się na weekend oraz propozycje gdzie na filmowym szlaku pysznie zjeść i napić się dobrej kawy. Przewodnik prezentuje miejsca wykorzystane w filmach, które ciągle się zmieniają i rozwijają wraz z nowymi produkcjami filmowymi i serialowymi.

Pełny przewodnik do pobrania: https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/05/PRZEWODNIK-FILMOWY_INTERNET-sm.pdf

Źródło: materiały MROT