MAZOWSZE ZAPRASZA NA SIEDEM WYPRAW ODKRYWCÓW

Mazowieckie Wyprawy Odkrywców to propozycja dla pasjonatów turystyki, historii czy rekreacji na świeżym powietrzu. Siedem terenowych gier zachęca do ruszenia na dwór, pomaga w zdobywaniu wiedzy o historii Mazowsza oraz motywuje do spędzenia czasu z najbliższymi. Wystarczy tylko smartfon i odrobina wolnego czasu.

Nieważne, ile mam lat, póki żyję, zawsze będę odkrywał w sobie coś nowego – te słowa wybitnego japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego zwracają naszą uwagę na to, że odkrywanie jest procesem. Nigdy nie jest skończoną czynnością, która trwa od punktu A do punktu Z. Przeciwnie, odkrywanie jest czynnością, która trwa od punktu A przez punkt B, P i Z. Ale dokąd prowadzi – tego nie wiadomo. I właśnie taki proces ciągłego poznawania na nowo jest jednym z najważniejszych elementów Mazowieckich Wypraw Odkrywców przygotowanych przez Fundację Mapę Pasji.

To zestaw prowadzących przez mazowieckie miasta i gminy siedmiu questów, czyli samoobsługowych gier terenowych. Do skorzystania z nich wystarczy darmowa aplikacja pobrana na smartfona lub wydrukowana ulotka z mapą oraz rymowanymi zagadkami.

Każda wyprawa stanowi samodzielną, odrębną propozycję i koncentruje się na wybranym miejscu na Mazowszu. Sednem wyprawy jest przejście przez wytyczoną trasę, rozwiązanie wyznaczonych na niej łamigłówek oraz dotarcie do „skarbu”, czyli pamiątkowej pieczęci odkrywcy. Każda taka wędrówka trwa około 90-120 minut i jest znakomitą propozycją dla całych rodzin na wspólne spędzenie czasu.

Dzięki zaangażowaniu twórców oraz ich merytorycznemu przygotowaniu, questy są znakomitą okazją do zdobycia nowych wiadomości o historii, osobistościach, wydarzeniach związanych z danym miejscem. Nawet jeśli wydaje się, że dobrze znamy któreś miasto, to quest zawsze przybliży nas do niego jeszcze bardziej, poszerzając naszą wiedzę o mazowieckich gminach bądź miastach.

“Zapraszamy do siedmiu zabytkowych i pełnych ciekawych historii miast Mazowsza. Czeka wyprawa po starym wielokulturowym Gostyninie oraz poznawanie bogactwa dziejów bohaterskiej Mławy. Będzie można odetchnąć świeżym powietrzem w uskrzydlonym Nowym Mieście nad Pilicą oraz zachwycić się historią w Pułtusku. W Warce czeka na nas Pułaski, a w barokowym Węgrowie polskie, żydowskie i protestanckie opowieści. Wreszcie, w Zwoleniu będziemy podążać tropem Jana Kochanowskiego” – opowiada Adam Jarzębski z Fundacji Mapa Pasji, odpowiedzialny za przygotowanie mazowieckich questów.

Wszystkie siedem wypraw można znaleźć na internetowej stronie: https://questy.org.pl/#grupa-mazowieckie-wyprawy-odkrywcow Stamtąd można pobrać również darmową mobilną aplikację ze wszystkimi questami stworzonymi przez Fundację Mapa Pasji. Fundacja ma swojej bazie blisko 700 takich wypraw, pozwalających na odkrywanie tak Mazowsza, jak i wszystkich pozostałych regionów w Polsce.

Źródło: www.WaszaTurystyka.pl / Zdjęcie: Pixabay  / Grafika: questy.org.pl