MODA NA MAZOWSZE – NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU

Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer magazynu „Moda na Mazowsze”. Ten fenomenalny tytuł został wymyślony w czasach, kiedy urlop na Mazowszu, a nie na tropikalnych plażach, był patriotycznym, wspierającym lokalną przedsiębiorczość gestem. W tym roku z powodu pandemii Covid-19 jest wyborem najbezpieczniejszym, dostępnym bez kwarantanny a często jedynym. Ale zarówno w czasach swobodnych podróży, jak i teraz Mazowsze oferuje bogactwo możliwości ciekawego odpoczynku, a w Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej udowadniamy, że na majówkę, weekend i wakacje może być kierunkiem pierwszego wyboru.

W tym numerze skoncentrowaliśmy się na dostępnych propozycjach, których atrakcyjność wzrasta wraz ze zmianą pogody na letnią. Zapraszamy do lasu! Prezentację tematów zaczynamy od Pojezierza Gostynińskiego! Tak! Pojezierza! Rozciąga się ono pomiędzy Gąbinem, Gostyninem i Włocławkiem, na lewym brzegu Wisły. W sosnowych lasach ukryło się tu około czterdziestu polodowcowych jezior. Z północno-zachodnich krańców województwa przenieśmy się na południe. Są tacy, którzy twierdzą, że ziemia radomska to nie Mazowsze. I oczywiście w sensie geograficznym i historycznym tak jest, ale administracyjnie Mazowsze obejmuje i Radom, i Puszczę Kozienicką. Ten park krajobrazowy to pozostałości puszczy, gdzie na polowania przyjeżdżał Władysław Jagiełło, a ulubionym miejscem jego odpoczynku były Królewskie Źródła. Wyprawę do lasu warto połączyć ze zwiedzaniem Muzeum Wsi Radomskiej i Radomia. Pozostaje zagadką, dlaczego tak atrakcyjne miasto jak Radom nie jest jeszcze ulubioną propozycją na city break? Jedynym wytłumaczeniem może być to, że być może wszyscy pojechali do Płocka. Najbliżej Warszawy z kolei leży Mazowiecki Park Krajobrazowy, obejmujący nadwiślańskie sosnowe lasy i torfowiska. Wycieczkę można zacząć już w warszawskim Wawrze lub Wesołej. Jeśli ktoś woli jechać na wschód (wiadomo, tam musi być jakaś cywilizacja), to zapraszamy nad Bugdo Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a jeśli na północ – to zdecydowanie na Kurpiel Tam zapraszamy szczególnie miłośników kultury ludowej, rękodzieła I etnografii. Fantastycznymi leśnymi propozycjami są też wypady do Bolimowskiego lub Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Podobnie jak kiedyś wśród rozległych obszarow leśnych sadowiono warownie, tak wsród materiałów o parkach krajobrazowych znajdziecie artykuły o najpiękniejszych mazowieckich zamkach w Liwie, Czersku, Ciechanowie. Są też inne propozycje, ale trzeba sięgnąć do lektury.

A po lekturze tego numeru prychodzi refleksja – czy, kiedy pandemia się już skończy, ktoś jeszcze będzie chciał spędzać urlop poza Mazowszem? Mamy nadzieję, że nie, a nawet jeśli tak,to tylko czasami, aby sporadycznym gestem wesprzeć światową gospodarkę turystyczną.

Dorota Zbińkowska
Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Magazyn w wersji PDF jest do pobrania pod linkiem:
https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2021/04/Moda-na-Mazowsze-wiosna-2021-z-okladka.pdf