NOWE NARZĘDZIE DLA PODRÓŻUJĄCYCH OD UNWTO I IATA

UNWTO-IATA Destination Tracker to nowe bezpłatne narzędzie internetowe, które dostarcza informacji na temat wymagań COVID-19 dotyczących podróży oraz ograniczeń i przepisów obowiązujących w miejscach docelowych.

Narzędzie jest dostępne za pośrednictwem stron internetowych obu organizacji. Będzie ono dostarczać informacji na temat m.in. wskaźników COVID-19, w tym ilości zakażeń, wskaźnikach pozytywnych wyników badań oraz wprowadzeniu szczepień według miejsca docelowego/kraju, przepisów dotyczących podróży lotniczych, w tym wymagań dotyczące badań i kwarantanny, czy wymagań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, takie jak np. konieczność stosowania masek, przepisy dotyczące tranzytu przez dany kraj, godziny policyjnej, czy przepisy dotyczące np. restauracji i atrakcji.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Turystyki, Destination Tracker ma zapewnić jasność w zakresie środków COVID-19 wpływających na turystykę. Sytuacja podróżnych jest złożona, ponieważ z danych UNWTO wynika, że co trzeci cel podróży pozostaje zamknięty dla turystów. Co więcej, ograniczenia i środki stosowane w danym kraju są często zmieniane.

Rządy mogą wykorzystać Destination Tracker do umieszczenia informacji o podróży COVID-19, aby potencjalni podróżni wiedzieli, czego mogą się spodziewać w miejscu docelowym. Po pełnym wypełnieniu systemu aktualnymi informacjami o miejscach docelowych, osoby zainteresowane podróżowaniem, w tym organizacje zarządzające miejscami docelowymi (DMO) i biura podróży, będą mogły uzyskać najnowsze informacje o miejscach docelowych, umożliwiając podróżnym podejmowanie świadomych decyzji po ponownym otwarciu granic i wznowieniu podróży.

Opracowywanie ram Trackera zostało już zakończone. Dostępne są i systematycznie aktualizowane aktualne informacje na temat wskaźników COVID-19 oraz przepisów dotyczących podróży lotniczych. Informacje o miejscach docelowych są stopniowo zamieszczane, rozszerzane i aktualizowane przy użyciu oficjalnych źródeł w miarę rozwoju sytuacji związanej z COVID-19.

Podróżni i przebędą mogły sprawdzić, jakie wymagania obowiązują w przypadku podróży lotniczych, a także jakie środki będą obowiązywać w odwiedzanym miejscu. Wierzymy, że to narzędzie jest również istotne dla rządów i pozwoli śledzić istniejące ograniczenia w podróżowaniu, a także wspierać bezpieczny restart naszego sektora. – powiedział Sekretarz Generalny UNWTO, Zurab Pololikaszwili.

Minął ponad rok od utraty swobody podróżowania, gdy w wyniku pandemii COVID-19 zamknięto granice. Kiedy rządy będą miały pewność, że ponownie otworzą granice, ludzie będą chętnie podróżować. Będą jednak potrzebowali dokładnych informacji. Dzięki wsparciu krajowych organizacji turystycznych, UNWTO-IATA Destination Tracker pomoże podróżnym i firmom turystycznym uzyskać najnowsze informacje do planowania podróży – dodał Willie Walsh, Dyrektor Generalny IATA.

W październiku 2020 roku UNWTO i IATA podpisały protokół ustaleń do współpracy w celu przywrócenia zaufania do międzynarodowych podróży lotniczych. W ramach porozumienia obie instytucje będą również współpracować w celu wspierania innowacji, mających na celu ponowne uruchomienie turystyki, promowanie współpracy publiczno-prywatnej w dziedzinie lotnictwa i turystyki, a także przyspieszenie już poczynionych postępów w kierunku zrównoważenia rozwoju i wzrostu odporności sektora.

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: Światowa Organizacja Turystyki