OJCIEC MATEUSZ I INNI, CZYLI JESIENNE ESKAPADY PO MAZOWSZU

Warszawa i całe Mazowsze to największy w Polsce plener filmowy. Wycieczkę śladami bohaterów filmowych i serialowych można połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Poznajemy historię, dotykamy sztuki, wypoczywamy na świeżym powietrzu i spędzamy czas wspólnie. O tym, gdzie możemy znaleźć ciekawe miejscówki na Mazowszu rozmawiamy z Izabelą Stelmańską, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

MS: Podróżowała Pani kiedyś śladami bohaterów filmowych?
IZABELA STELMAŃSKA: Pyta Pan o podróże zagraniczne, Polskę czy konkretnie Mazowsze?

MS: Pytam w ogóle o podróże filmowe.
IZABELA STELMAŃSKA: Ja w ogóle lubię podróżować, ale przy okazji – z racji pełnionej funkcji – przyglądam się różnym pomysłom na turystykę. I bardzo mi się podoba pomysł przyciągania turystów poprzez znane filmy i seriale. Gdzie jak gdzie, ale Warszawa i całe Mazowsze to przecież jeden wielki plener filmowy. I dlatego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim od wielu lat promujemy pomysł ,,Mazowsza na filmowo’’. Pokazujemy miejsca związane ze znanymi tytułami, podpowiadamy jakim szlakiem warto się wybrać.

MS: To jaką wyprawę filmową poleciłaby Pani tegorocznej jesieni? Może śladami Ojca Mateusza albo serialu Stawka większa niż życie?
IZABELA STELMAŃSKA: Obie będą na pewno ciekawe, bo możemy zobaczyć np. klasycystyczny pałac w Jabłonnie, pospacerować po jesiennym parku albo odwiedzić historyczny Płock śladami kapitana Klossa – z królewską katedrą, Wzgórzem Tumskim i całym zespołem Starego Miasta. A przy okazji obejrzeć bogate zbiory Muzeum Mazowieckiego słynącego z największej kolekcji sztuki secesyjnej oraz stałej ekspozycji poświęconej przedwojennemu art-deco.

MS: Wiem, widziałem tam słynny obraz Tamary Łempickiej „Martwa natura z antyczną rzeźbą”. A na parterze powitał mnie czerwony kabriolet Jowett z 1926 roku. Prawdziwe cacko z epoki.
IZABELA STELMAŃSKA: W podróżach filmowo-serialowych chodzi bowiem o to, żeby pobudzałby do aktywności. I tak, przy okazji tej samej wycieczki chodzimy śladami bohaterów znanych z filmów i seriali, ale jednocześnie poznajemy historię, dotykamy sztuki, wypoczywamy na świeżym powietrzu i spędzamy czas wspólnie. Nierzadko całą rodziną. Bo przecież możemy np. pojechać do pięknie położenego Czerwińska nad Wisłą, gdzie Krzysztof Zanussi nakręcił słynny Cwał, a jednocześnie poznać niezwykłą historię związaną z przeprawą króla Władysława Jagiełły przez Wisłę z pomocą mostu pontonowego. Jak na tamte czasy prawdziwego cudu inżynierii wojskowej. Miejsc do wyboru jest mnóstwo, wystarczy chociażby pobrać z naszej strony przewodnik Mazowsze na filmowo albo zajrzeć do magazynu ,,Moda na Mazowsze’’ (także do pobrania na stronie), gdzie regularnie piszemy o filmowych miejscach.

MS: Jesień to chyba dobra okazja, aby zrobić sobie wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej?
IZABELA STELMAŃSKA: Na przykład. Zaśnieżone krajobrazy puszczy oraz leśniczówkę w Granicy można zobaczyć w słynnym filmie Jerzego Skolimowskiego Essential Killing. Tropów filmowych jest tam zresztą dużo więcej, bo na przykład scena polowania w serialu Janosik kręcona była właśnie tutaj, a nie na Podhalu. Widocznie tak było filmowcom wygodniej. Przez puszczę przechodzą dziesiątki kilometrów szlaków pieszych, rowerowych, a nawet konnych – myślę, że jesienią takie wspólne wyprawy mogą być szczególnie przyjemne. Takim spacerowym miejscem – sprzyjającym rekreacji, a jednocześnie bardzo filmowym, jest również Muzeum Wsi Mazowieckiej, czyli skansen w Sierpcu. Zawsze wiele się tam dzieje, zgodnie z rytmem pór roku. Odwiedzając skansen, możemy także zobaczyć miejsca z Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy, czy Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana. O wszystkim możemy poczytać na umieszczonych tam tablicach informacyjnych dotychczących szlaku.

MS: Takich tablic z oznaczeniem miejsc oraz informacjami o produkcjach filmowych jest w województwie mazowieckim wiele. ,,Mazowsze na filmowo’’ dotarło także do Nowego Dworu Mazowieckiego, do słynnej Twierdzy Modlin.
IZABELA STELMAŃSKA: To miejsce szczególne na Mazowszu, głównie ze względu na unikalną w skali Europy fortyfikację. Twierdza Modlin to jedno z miejsc, o których wspominałam przed chwilą – zachęcających do czynnego wypoczynku. Położona jest bowiem w  malowniczym miejscu, u zbiegu Narwi, Wisły i Wkry. Można ją zwiedzać na różne sposoby, a wycieczkę rozpocząć np. od zrewitalizowanego Parku Trzech Kultur, a potem zobaczyć miejsca związane z filmami i serialami. Twierdza do dziś przechodzi bowiem naloty dywanowe ekip filmowych. Czegóż tam nie kręcono: Czas honoru, 1920. Bitwę Warszawską, Pułkownika Kwiatkowskiego, C.K. Dezerterów i wiele innych produkcji.

MS: A ja pamiętam jeszcze scenę z Pana Tadeusza, bo przecież Andrzej Wajda dotarł w poszukiwaniu plenerów także tutaj.
IZABELA STELMAŃSKA: Rzeczywiście, filmowy Zamek Horeszków to w rzeczywistości okazały budynek dziętnastowiecznego spichlerza, a potem magazynu amunicji. Uczta na zamku zakończona bijatyką została nakręcona w Twierdzy Modlin.

MS: Lista znanych produkcji, które powstały na Mazowszu jest długa. I wszystkich nie zdołamy wymienić. Ale o kultowym serialu Ranczo nie sposób zapomnieć.
IZABELA STELMAŃSKA: Dziś już cała Polska wie, że serialowe Wilkowyje to rzeczywistości Jeruzal niedaleko Mińska Mazowieckiego. Wycieczki w poszukiwaniu znanych z ekranu miejsc zaglądają tam do dzisiaj. Stowarzyszeniem Przyjaciół Mrozów oraz władze gminy Mrozy, w której znajduje się Jeruzal reaktywowały tramwaj konny, którym można przejechać przez lokalny rezerwat przyrody. To dodatkowa atrakcja dla wszystkich, którzy odwiedzają ,,serialową’’ gminę. Tym bardziej, że tramwaj wykorzystano także w jednym z odcinków jako atrakcję turystyczną gminy Wilkowyje. Rzeczywistość zmieszała się z filmową fikcją.

MS: Nie wspomnieliśmy o Warszawie, a to osobny, ogromny plener filmowy.
IZABELA STELMAŃSKA: Stolicy poświęcona jest znaczna część naszego filmowego przewodnika, nie chcę więc za bardzo wchodzić w szczegóły. Dość powiedzieć, że proponujemy spacery filmowe po Starym Mieście oraz zakątkach Starej Pragi, ale również zachęcamy, aby znaleźć własny klucz do zwiedzania miasta. W naszym magazynie ,,Moda na Mazowsze’’ proponowaliśmy np. wędrówkę śladami serialu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, który prowadzi przez warszawskie blokowiska. Fascynującą wycieczkę po współczesnej Warszawie proponuje także znakomnity serial kryminalny Ślepnąc od świateł według prozy Jakuba Żulczyka. Może w nim zobaczyć miejsca, które rzadko goszczą na ekranach. Nocna Warszawa jest w serialu oryginalnie pokazana. Oczywiście pozostają nam także sprawdzone filmowo-serialowe spacery szlakiem Pianisty Romana Polańskiego, komedii Stanisława Barei, serialu Dom albo licznych komedii romantycznych.

MS: Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Marek Szymański

#mrot #turystyka #mazowsze #warszawa #przewodnik #zwiedzanie #film #kino #pasje #seriale #aktorzy #historia #wycieczki #wypoczynek #aktywność #weekend #spacery #zdrowie #mazowszesercepolski