POLACY CHCĄ PODRÓŻOWAĆ

Pomimo ograniczeń Polacy chcą podróżować. Wskazują na to nie tylko badania przeprowadzane przez firmy turystyczne, ale także te z innych sektorów gospodarki.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że najpopularniejszym celem oszczędzania dla Polaków są podróże. Aż 42 proc. badanych zadeklarowało odkładanie pieniędzy z przeznaczeniem właśnie na turystykę.

Z kolei z danych firmy Revolut, zajmującej się świadczeniem usług bankowych, że w drugiej połowie czerwca liczba osób rezerwujących noclegi, czy samochody, z aplikacją Revolut gwałtownie wystrzeliła w górę. O ile w 2020 r., liczba ta załamała się w drugiej połowie sierpnia, o tyle obecnie ciągle utrzymuje się ona na wysokim poziomie. Za granicę, w okresie czerwiec-sierpień, wyjechało prawie 350 tys. klientów tej firmy, a najpopularniejszymi kierunkami były Chorwacja, Włochy, Grecja i Hiszpania. Revolut donosi, że wzrosły także wydatki ponoszone przez turystów – 0 13 proc. w stosunku do roku 2020 i o 9 proc. w porównaniu do przedpandemicznego 2019 roku.

Dane Avivy wskazują także na wzrost liczby sprzedawanych ubezpieczeń turystycznych. Zgodnie z nimi, w lipcu sprzedaż ubezpieczeń turystycznych na wyjazdy do Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego zbliżyła się do poziomu z lata 2019, a na podróże krajowe wzrosła o ponad 50%. Wzrost sprzedaży krajowych polis turystycznych był widoczny już przed rokiem, gdy wykupiło je o 30% więcej klientów niż w roku 2019. Teraz wzrost wobec 2019 roku przekracza 50%.