POLSKA CORAZ ATRAKCYJNIEJSZA DLA TURYSTÓW ZAGRANICZNYCH

Nad polskim wybrzeżem, ale nie tylko, coraz częściej słyszy się obce języki, nie tylko zza zachodniej granicy, ale również zza południowej, choćby z Czech. Polska zyskuje na atrakcyjności za sprawą coraz bardziej przewidywalnej i dość stabilnej pogody, a także konkurencyjności cenowej w porównaniu np. z Chorwacją w której jest drożej z racji Euro.

Brytyjczycy, Niemcy, Skandynawowie, Francuzi, Hiszpanie, Amerykanie, czy Izraelczycy to ścisła czołówka narodowości, które coraz częściej doceniają walory turystyczne Polski. Wedle analizy Kiwi.com, Polska zyskuje na popularności wśród turystów z zagranicy nie tylko pod względem liczby odwiedzających, ale również coraz bardziej zróżnicowanych narodowości.

W 2019 roku najczęściej odwiedzali nas Brytyjczycy czy Skandynawowie, podczas gdy w tym roku w ścisłej czołówce znaleźli się dodatkowo Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Amerykanie czy Izraelczycy. Brytyjczycy od lat najchętniej wybierają Kraków, który szczególnie cenią za niepowtarzalną atmosferę i klimat, urokliwe kafejki, puby i restauracje, a także bogatą bazę noclegową i ofertę kulinarną. Dodatkowo, lubią przyjeżdżać na przedłużony weekend. Skandynawowie z kolei zwykle podróżują do Gdańska – to najdogodniejszy i najbliżej położony port lotniczy, oferujący niedrogie połączenia z krajami nordyckimi. Mieszkańcy Skandynawii w Polsce szczególnie doceniają region Mazur, który krajobrazowo jest zbliżony do skandynawskiego – lasy, jeziora, łono natury.

Wedle analizy Kiwi.com Polska wydaje się być doskonałym kierunkiem na przedłużony letni weekend – ten trend widoczny jest na przestrzeni ostatnich lat. Większość turystów odwiedzających Polskę w tym roku swój pobyt zaplanowała na około 3 dni – 45%, a co piąty zamierza tu spędzić od 4 do 6 dni.

Jak dotąd, turyści podróżujący do Polski rezerwacji biletu dokonywali na około 3 tygodnie – 2 miesiące przed planowaną podróżą. W 2022 z takim wyprzedzeniem rezerwował co trzeci podróżny, a w 2019 roku 34%. Do tej pory czerwiec jest miesiącem, który gościł w Polsce najwięcej turystów, co jednak może się zmienić w kolejnych tygodniach. W 2022 i 2019 roku najpopularniejszym miesiącem wśród turystów był sierpień.

Analizy Kiwi.com wskazują, że w tym roku zagraniczni turyści podróżują do Polski najtaniej w porównaniu z 2022 i 2019 rokiem. Średnia cena biletu wynosi 116 EUR, podczas gdy w 2022 roku było to 120 EUR, a przed pandemią w 2019 roku 138 EUR. Porty lotnicze, do których tegoroczni turyści podróżują najczęściej to: Kraków, Warszawa Chopina, Warszawa Modlin, Gdańsk i Katowice.

Źródło: Kiwi.com / Zdjęcie: Pixabay