POTENCJAŁ GIER W PROMOCJI TURYSTYCZNEJ

Już 17-18 lipca Warszawa będzie jednym z miast organizatorów Pokemon Go Fest. Pokemonowy event po raz pierwszy zawita do Polski. Aktywnie w pozyskaniu tego wydarzenia zaangażowana była Warszawska Organizacja Turystyczna. To w dużej mierze dzięki jej staraniom gracze będą mogli zapolować na unikalne Pokemony w Warszawie. Przy tej okazji warto spojrzeć na gry jako narzędzie promocji destynacji.

Pokemon Go Fest – okazja do promocji destynacji zarówno w Polsce, jak i zagranicą

Gra Pokemon Go ma swoich wiernych fanów, jest ich też dość sporo w Polsce. O aktywność tego środowiska dbają też współpracujący z producentem gier Youtuberzy m.in. Kushi. Zapewne to także dzięki ich aktywności doczekaliśmy się edycji Go Festu w polskim mieście.

Go Fest to rodzaj specjalnego, biletowanego wydarzenia, podczas którego gracze uzyskują możliwość zapolowania na specjalne niedostępne w innych okolicznościach Pokemony. Zwykle jest też, tak że normalnie rzadko występujące Pokemony są dużo łatwiejsze do załapania podczas tego typu wydarzenia. Organizatorzy dbają o to by uczestnicy dostali coś unikalnego.

Społeczność graczy Pokemon Go jest bardzo mobilna i zdeterminowana. Z pewnością wielu z nich nie przepuści takiego wydarzenia jak Pokemon Go Fest w Warszawie.

Jest to też doskonała okazja do promocji Warszawy i jej turystycznych atrakcji. Takowa mogłaby, by być skierowana zarówno / przede wszystkim do mieszkańców innych polskich miast, jak i samych warszawiaków. W epoce przed COVID-owej można byłoby się też pokusić o promocje w bliskiej zagranicy. Pokemonowi fani z krajów bałtyckich, Białorusi, Litwy czy Słowacji z pewnością byliby chętni na to by przejechać na to wydążenie do Warszawy. Zaangażowanie przewoźników kolejowych, autobusowych i lotniczych w projekt też wydaje się wielce zasadne.

Pokemon Go to także szansa dla poszczególnych atrakcji Mazowsza?

W przeszłości niektóre komercyjne podmioty jak centra handlowe starały się przyciągać młodych graczy możliwościami jakie dawał im Pokemon Go. Nie słyszeliśmy jednak, by o takowe starały się turystyczne atrakcje.

Można sobie bowiem wyobrazić uzgodnienie z twórcami gry umiejscowienia np. gniazd rzadkich pokemonów w obrębie turystycznej atrakcji.

Pokemony smocze mogły by np. występować w okolicach zamków, jak Zamek Czersk, a te wodne w okolicy wiślanych plaż. Z pewnością byłby to dodatkowy magnes dla młodych graczy by spędzić więcej czasu w danej atrakcji.

Gry jako narzędzie promocji turystycznej – są pierwsze jaskółki, ale boom dopiero nadejdzie

Pisaliśmy już o możliwościach jakie potencjalnie niesie promocja turystyczna wkomponowana w gry.

Decydenci powinni poważnie pomyśleć o tych możliwościach, szczególnie że Polska branża gamingowa rozwija się naprawdę dynamicznie. Szczególnie w obszarze gier drogi, ale także symulatorów otwierają się możliwości i synergię dla turystyki.

Podczas wirtualnej podróży możemy przecież zwiedzać określone atrakcje turystyczne. W ten sposób można inspirować do prawdziwej realnej podróży do promowanej destynacji. Efekt product placement wydaje się tu ewidentny.

Co ciekawe pierwsi polscy producenci już próbują nawiązywać podobne sojusze. Studio Brave Lamb właśnie ogłosiło partnerstwo z prestiżowym Muzeum I Wojny Światowej z Wielkiej Brytanii.

Zapewni ono zarówno partnerstwo merytoryczne, jak i promocje dla planowanej gry z gatunku Indie, War Hospital. Mimo iż tematyka pierwszej wojny światowej nie jest w Polsce tą, która przyciąga zainteresowanie to warto jednak odnotować tego rodzaju prestiżowy marketingowy sojusz.

Już za moment pojawi się też dobrze zapowiadająca się gra Chernobyl Liquidators, to może być potencjalna okazja by zapromować wycieczki do Prypeci w partnerstwie z którymś z polskich tour operatorów.

Wskazana wyżej umowa Brave Lamb to wskazówka dla polskich turystycznych decydentów, do szukania podobnych okazji. Gry niosą za sobą bardzo duży potencjał dotarcia, co ciekawe grają w nie, nie tylko najmłodsi. Sporo jest gier ogrywanych przez całe rodziny, czy pokolenie 40+, jest to z pewnością ciekawy target dla organizacji i atrakcji turystycznych. Czekamy na Pokemon Go Fest Warsaw i poziom zainteresowania jaki wygeneruje wśród graczy, z pewnością da się to zauważyć na warszawskich ulicach już 17-18 lipca.

Sukces tego wydarzenia będzie z pewnością ciekawym Case Study dla całej branży turystycznej w Polsce, miejmy nadzieje iż producent gry pozwoli pochwalić się WOT materiałem analitycznym.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Źródło: www.WaszaTurystyka.pl / Andrzej Kawałek