POWIAT GRÓJECKI STOLICĄ KULTURY MAZOWSZA 2023

Grójec to nie tylko słynące na całą Polskę sady, lecz także prężnie działający ośrodek kultury. To właśnie oferta kulturalna tego powiatu zdobyła największe uznanie członków kapituły konkursowej, którzy przyznali mu tytuł Stolicy Kultury Mazowsza. Marszałek Adam Struzik uroczyście przekazał symboliczne klucze staroście grójeckiemu Krzysztofowi Ambroziakowi. Wydarzenie uświetnił koncert Stanisława Soyki.

W Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyła się uroczysta inauguracja projektu Stolica Kultury Mazowsza. W tym roku ten tytuł przyznano powiatowi grójeckiemu. Do odwiedzania tegorocznej stolicy kultury zachęca marszałek Adam Struzik. – Właśnie zainaugurowaliśmy tegoroczną edycję naszego sztandarowego projektu. Z Płocka zaszczytny tytuł Stolicy Kultury Mazowsza trafił do powiatu grójeckiego. Przed nami cykl ciekawych wydarzeń związanych w dużym stopniu z produktem charakterystycznym dla tego powiatu, który słynie z sadownictwa. W ich realizacji pomoże Sejmik Województwa Mazowieckiego, który przekaże na ten cel 150 tys. zł.

Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich, nie kryje zadowolenia z tego wyboru. – Jako mieszkaniec powiatu grójeckiego jestem dumny, że mamy okazję zaprezentować Mazowszanom naszą kulturę, przyrodę i nasze produkty. Już dziś zapraszam na wszystkie imprezy.

Podczas inauguracji projektu Stolica Kultury Mazowsza starosta grójecki Krzysztof Ambroziak zaprezentował harmonogram zaplanowanych imprez i wydarzeń kulturalnych. – Od dziś oficjalnie jesteśmy Stolicą Kultury Mazowsza. W ramach projektu przygotowaliśmy ponad 40 różnych imprez i wydarzeń kulturalnych, które będą odbywać się na terenie 10 gmin należących do powiatu grójeckiego.

Tegoroczny gospodarz Stolicy Kultury Mazowsza zaplanował na najbliższe miesiące wiele różnorodnych wydarzeń mających na celu kultywowanie lokalnej tradycji i historii oraz budowanie tożsamości regionalnej. Nie zabraknie też imprez, z których słynie powiat grójecki. Znajdą coś dla siebie zarówno mieszkańcy powiatu grójeckiego, jak i goście z całego Mazowsza. Atrakcjami, na które warto zwrócić uwagę, są: Święto Kwitnących Jabłoni, Festiwal Jabłka, obchody 367. rocznicy bitwy pod Warką czy Piknik historyczno-kulturalny „Vivat Pułaski!”.

Źródło i zdjęcia: UMWM