POZYTYWNE NASTROJE PODRÓŻNICZE EUROPEJCZYKÓW

Pomimo pandemii i konfliktu na Ukrainie, nastroje podróżnicze Europejczyków osiągają szczyt – 77% ma plany podróży w okresie od kwietnia do września 2022 r. Ponad połowa (56%) z nich zamierza odwiedzić inny kraj europejski – wynika z badań Europejskiej Komisji Turystyki.

38% badanych planuje podróż z noclegiem w okresie od czerwca do lipca, a kolejne 32% planuje wyjazd w okresie od sierpnia do września.

Pomimo niepewności spowodowanej rosyjską inwazją na Ukrainę i ciągłego zagrożenia ze strony COVID-19, chęć podróżowania w obrębie Europy jest niewątpliwie duża. Trzech na czterech Europejczyków zamierza wybrać się w podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, przy czym największą popularnością cieszą się kierunki śródziemnomorskie. Tak wynika z najnowszego badania „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 11” przeprowadzonego przez Europejską Komisję Turystyki.

Lato 2022 roku pod znakiem intensywnych podróży po Europie

Wraz ze zbliżającym się latem coraz większa część Europejczyków (77%) chętniej podróżuje w okresie od kwietnia do września 2022 roku. Ponad połowa (56%) z nich planuje odwiedzić inny kraj europejski, a 31% wybierze podróże krajowe. Spośród wszystkich analizowanych rynków, respondenci z Włoch, Hiszpanii, Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec wykazują największy optymizm, jeśli chodzi o wyjazdy (>80%). Zamiar podróżowania wzrasta wraz z wiekiem – od 69% wśród generacji Z (18-24 lata) do 83% wśród osób z wyżu demograficznego (powyżej 54 lat).

Wyniki badania potwierdzają, że plany podróżnicze Europejczyków mają charakter sezonowy, a preferowaną opcją na najbliższe miesiące są wakacje na plaży (22%). Zainteresowanie wyjazdami do miast (15%) oraz wakacjami nad wodą (15%) również utrzymuje się na stałym poziomie. Wraz z tymi preferencjami wakacyjnymi rośnie popularność kierunków śródziemnomorskich: Hiszpania jest najchętniej wybieranym kierunkiem wśród Europejczyków podróżujących za granicę w okresie od kwietnia do września 2022 r., a kolejne miejsca zajmują Włochy, Francja, Grecja i Portugalia.

Wraz ze zbliżającym się latem większość Europejczyków planujących podróże zamierza spędzić urlop z 4-6 noclegami (33%) lub 7-9 noclegami (27%). Jedynie 25% wybierze podróże na 10 lub więcej nocy, w większości są to wyjazdy rodzinne. Z drugiej strony, pary zdecydowanie preferują mikropodróże (do 3 nocy). Bez względu na długość podróży, co drugi podróżny wybierze lot, aby dotrzeć do kolejnego miejsca docelowego.

Nastroje podróżnicze utrzymują się pomimo trwającego konfliktu na linii Rosja-Ukraina i rosnących kosztów życia

Mimo że badanie zostało przeprowadzone w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, konflikt ten nie wpłynął jeszcze na nastroje i zachowania podróżnicze Europejczyków. W szczególności Polacy, którzy sąsiadują z Ukrainą, utrzymują stabilne, powyżej średniej europejskiej, nastroje związane z podróżami. Planowana długość pobytu i budżety pozostają zgodne z danymi zebranymi w tym samym czasie w zeszłym roku. Ponadto zainteresowanie kierunkami wschodnioeuropejskimi pozostaje niezmienione, co odzwierciedla ograniczony wpływ trwającego konfliktu na podróże wewnątrzeuropejskie.

Coraz większa część europejskich podróżnych planuje wydać od 500 do 1500 euro (obecnie 51%, +8% w porównaniu z poprzednim badaniem), przy jednoczesnym spadku wyższych budżetów (-8% dla kwot powyżej 2000 euro), co może być spowodowane rosnącymi obawami o inflację. Jednocześnie, mimo że istnieje większa pewność co do terminu i miejsca następnej podróży, jedynie 25% Europejczyków gotowych do podróży dokonało pełnej rezerwacji, co wskazuje na ograniczony poziom zaangażowania finansowego. ETC podkreśla, że sektor turystyczny musi zadbać o to, by tego lata trafić do urlopowiczów, którzy zdecydują się na wyjazd w ostatniej chwili.

Obawy związane z wirusem COVID-19 maleją, ale nadal niezbędne są konsekwentne środki ostrożności w zakresie zdrowia w podróży

W miarę zmniejszania się ograniczeń dotyczących podróży związanych z COVID-19 i uczenia się przez Europejczyków, jak żyć w warunkach pandemii, odsetek osób realizujących swoje pierwotne plany podróży stale rośnie (obecnie 27% w porównaniu z 16% w grudniu 2021 r.). Elastyczność polityki anulowania rezerwacji (14%) i brak ograniczeń (13%) są obecnie głównymi czynnikami zwiększającymi pewność respondentów co do planowania kolejnej podróży w Europie. Szczepienie na COVID-19 spadło na trzecie miejsce, ponieważ większość Europejczyków już podjęła takie środki ostrożności.

Niemniej jednak respondenci przyznają, że szczepionka przeciwko COVID-19 nadal stanowi źródło obaw podczas podróży. 17% Europejczyków gotowych do podróży obawia się kwarantanny, a kolejne 15% – ewentualnych zmian w ograniczeniach dotyczących podróżowania. Jednocześnie Europejczycy planujący krótkoterminowe podróże doceniają znaczenie rygorystycznych protokołów zdrowotnych, które 37% z nich zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a kolejnym 30% – spokój ducha.

Źródło: Europejska Komisja Turystyki / Zdjęcie: Pexels