PRAGA ODNOVA – MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO WARSZAWSKIEJ PRADZE

Aplikacja „Praga odNova” adresowana jest zarówno do turystów z kraju i zagranicy, jak i do samych warszawiaków, którzy chcą lepiej poznać tę część miasta. Projekt powstał dzięki Warszawskiej Organizacji Turystycznej i Galerii Wileńska.

Nowy przewodnik w formie aplikacji na telefon oraz multimedialnej tablicy ułatwi nie tylko turystom, ale także warszawiakom odkrywanie prawobrzeżnej części stolicy.

Aldona Machnowska-Góra, wieceprezydentka m.st. Warszawy, powiedziała: „Uruchomiliśmy nową, dwujęzyczną aplikację dotyczącą dziedzictwa kulturowego warszawskiej Pragi „Praga odNova – turystyczna moc atrakcji”. Pragę-Północ, jedyną dzielnicę Warszawy, która przetrwała II Wojnę Światową, charakteryzuje autentyczny przedwojenny klimat dzięki zachowanym kamienicom i uliczkom. Bliskość starówki i świetna komunikacja z pozostałymi dzielnicami stolicy powodują, że Praga jest doskonałym miejscem dla turystów i warszawiaków. Jestem przekonana, że projekt spotka się z przychylnością odbiorców.”

W multimedialnym przewodniku „Praga odNova – historyczna moc atrakcji turystycznych warszawskiej Pragi” opisano 30 najciekawszych miejsc turystycznych po prawej stronie Wisły. Z aplikacją można poznać m.in. historię praskich kapliczek, cerkwi, bazyliki czy innych architektonicznych perełek. Wszystkie atrakcje zostały pogrupowane i zaprezentowane w ramach konkretnych szlaków tematycznych tj.: szlak artystyczny, Praga wyznaniowa, praskie fabryki oraz praskie Hollywood. Z biegiem czasu będą dodawane nowe propozycje, które pozwolą jeszcze lepiej poznać tę część miasta.

Barbara Tutak, Prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej, podkreśliła: „Można śmiało powiedzieć, że ten produkt jest jednym z najlepszych, wymiernych przykładów naszego działania. Został dostosowany do nowych realiów i co ważne, do różnorodnych potrzeb odbiorców. „Multimedialny przewodnik Praga odNova” to podpowiedzi i rekomendacje nasze i tych, którzy o Pradze wiedzą najwięcej – wieloletnich mieszkańców tej dzielnicy, praskich liderów. Mam nadzieję, że przewodnik skłoni do odwiedzin i odkrycia Pragi na nowo w skali na jaką zasługuje.”

Filip Płodzień, koordynator projektu, dodał: „Nasz nowy projekt jest zbiorem miejsc i tras, które warto odwiedzić, ale o ostatecznym kształcie swojej podróży po Pradze decyduje sam odbiorca i jego zainteresowania.”

Przewodnik „Praga odNova” adresowany jest zarówno do turystów z kraju i zagranicy, jak i do samych warszawiaków lub mieszkańców warszawskiej okolicy, którzy nie znają lub znają pobieżnie tę część miasta. Wszystkie treści zawarte w przewodniku dostępne są za pośrednictwem narzędzi umożliwiających korzystanie z różnorodnej oferty turystycznej takich jak aplikacja (opisy atrakcji i szlaków oraz interaktywna mapa), a także tablicy multimedialnej ustawionej na poziomie 0 w Galerii Wileńskiej.

Marta Chojnacka, dyrektor Galerii, zaznaczyła: „Nasze centrum handlowe położone jest w samym sercu Pragi-Północ i dzięki połączeniu z dworcem Warszawa Wileńska jest odwiedzane także przez osoby spoza Warszawy. Cieszymy się, że to właśnie tutaj stanął multimedialny przewodnik. Wiele osób nie jest świadomych, jak wiele do zaoferowania ma warszawska Praga. Będą mogli się o tym dowiedzieć, korzystając z przewodnika Praga odNova.”

Wileńskiej. W 2020 roku rozpoczęliśmy także organizację spacerów po Pradze dla mieszkańców Warszawy, które cieszyły się ogromną popularnością. Wycieczki prowadziły takie ciekawe osoby jak raper Eldo czy znany warsavianista Janusz Owsiany. Spacerownik praski można pobrać na stronie Galerii Wileńskiej.”

Wybrane rekomendacje zawartych w przewodniku atrakcji będzie można też znaleźć w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych udostępnionych w Punktach Informacji Turystycznej (w PKiN oraz w Koneserze).

Aplikacja „Praga odNova” adresowana jest zarówno do turystów z kraju i zagranicy, jak i do samych warszawiaków, którzy chcą lepiej poznać tę część miasta.

Projekt wpisuje się w cel Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy i powstał dzięki Warszawskiej Organizacji Turystycznej i Galerii Wileńska.

Źródło: Warszawska Organizacja Turystyczna / Zdjęcie: Jarek Zuzga