PREZES JAN BŁOŃSKI – WSPOMNIENIE

W dniu 15 grudnia 2020 r. odszedł od nas, pokonany przez Covid-19, nasz Prezes Jan Błoński, jeden z najbardziej cenionych i lubianych ludzi polskiej turystyki.

Jan Błoński urodził się 19 grudnia 1949 roku i choć z wykształcenia był prawnikiem to całe swoje życie poświęcił właśnie turystyce. Tę działalność rozpoczął w B.P. Almatur, następnie kontynuował w B.P. Juwentur, m.in. jako pilot wycieczek zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W 1978 r. podjął długoletnią współpracę z Ogólnokrajową Spółdzielnią Turystyczną Gromada. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezesa jej zarządu: w latach 1990-1995 i 2010-2014.

W latach 1995-1998 Jan Błoński był Wiceprezesem Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, odpowiedzialnym za problematykę turystyczną. Koordynował w imieniu Rządu m.in. opracowanie i przeprowadzenie przez Sejm Ustawy o Usługach Turystycznych z roku 1997. Podczas tej pracy cechowała Go przede wszystkim szybkość i umiejętność podejmowania decyzji oraz niezwykła trafność w ocenie sytuacji.

Swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem lubił się dzielić z innymi również będąc wykładowcą na kilku uczelniach. W latach 2006-2010 Jan Błoński był Kanclerzem Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki w Warszawie.

Obok turystyki drugą jego pasją była działalność sportowa. Już na studiach we Wrocławiu uprawiał wyczynowo wioślarstwo w AZS – Wrocław. W latach 1980-1988 pełnił funkcję Wiceprezesa Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Nieprzerwanie w okresie 1988-2010 pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. W latach 1992-2011 był Członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, z czego przez 3 kadencje wchodził w skład jego Prezydium.

Funkcję Prezesa Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pełnił od 2011 roku, będąc jednogłośnie wybieranym na kolejne kadencje. Pod Jego przywództwem MROT funkcjonowała jako profesjonalna organizacja wspierająca rozwój turystyki na Mazowszu, nie bojąc się wyzwań i podejmując ciągle nowe działania, których był gorącym orędownikiem.

Prezes Jan Błoński był niekwestionowanym autorytetem w środowisku turystycznym. Jego wiedza i doświadczenie, a przede wszystkim mądrość niejednokrotnie pozwalały znaleźć właściwą drogę i podejmować najbardziej słuszne decyzje. Jego atutami były też spokój i opanowanie, które nam w pracy stwarzały poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość realizacji ciągle nowych projektów.

Będzie nam bardzo brakowało Jego otwartości, sprawiedliwości oraz wsparcia, na które zawsze mogliśmy liczyć zarówno w sprawach zawodowych, jak i osobistych, bo był Człowiekiem Wielkiego Serca, zawsze gotowym do pomocy innym. Był nie tylko doskonałym Prezesem, ale również wspaniałym nauczycielem życia.

Prezes Jan Błoński był naszym najwspanialszym Szefem i jednocześnie Przyjacielem. Zawsze będziemy kierować się zasadami, według których żył i które nam przekazywał.

Cześć Jego pamięci!