ROZBUDOWA LOTNISKA W MODLINIE

W 2025 r. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin rozpocznie rozbudowę terminala pasażerskiego oraz płyty postojowej.

Jest to inwestycja planowana od wielu lat, jednak z powodu sporu pomiędzy udziałowcami wielokrotnie była przekładana. W ostatnim czasie lotnisko uzyskało jednak niezbędne zgody pozwalające na rozpoczęcie rozbudowy w przyszłym roku.

Rozbudowa zakłada wydłużenie terminala pasażerskiego, utworzenie nowych bramek Non-Schengen, a także rozbudowę płyty postojowej, z której mogłyby korzystać nie tylko boeingi 737, ale również dreamlinery.

– Chcielibyśmy istniejące cztery bramki pozostawić wyłącznie do obsługi strefy Schengen. Planujemy rozbudowę kontroli granicznej oraz terminala o nowe powierzchnie handlowe – zarówno duty free, jak i cateringowe. Wszystkie funkcje dodatkowe, pomocnicze – jak toalety, magazyny – zostaną przeniesione na poziom minus 1. Do tego dojdzie wydłużenie terminala w obie strony o kolejne bramki Non-Schengen. I kolejna inwestycja, którą warto wspomnieć, to jest budowa w pierwszym etapie 4 stanowisk postojowych dla samolotów kodu C – czyli na przykład 737, które obsługujemy, albo zamiennie dwóch kodu C i jednego stanowiska większego dla samolotów typu Dreamliner – mówi Tomasz Szymczak, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

W tym roku lotnisko planuje obsłużyć ponad 3 milionów pasażerów. W Modlinie ma także powstać stacja kolejowa, której projekt ma być gotowy do 2025 roku.

Źródło i zdjęcie: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin